ДТ
Још се није ни осушило „дигитално мастило“, а новоизабрана директорка на јучерашњој електронској седници скупштине Града Крагујевца одмах утрчала у директорску фотељу Јавног предузећа „Урбанизам“ Крагујевац. Случајно или не?
Ево шта је о томе објављено на порталу „ucentar.rs“ у прилогу с насловом „ГИЛИПТЕРСКИ: Нова директорка дошла са решењем да преузме „Урбанизам“:
Извор: портал „ucentar.rs“, преузето 9. јануара 2021. године, https://ucentar.rs/2021/01/09/gilipterski-nova-direktorka-dosla-sa-resenjem-da-preuzme-urbanizam/
Мада и данас бројни медији, не само крагујевачки, већ и са националном фреквенцијом (Н1 и други) анализирају могуће поводе и узроке експресног смењивања, и то баш на Божић (кад му стварно време није, ако ни због чега другог оно бар због саме благородне поруке МИР БОЖИЈИ!), указујући да се ради о кадровским чисткама Томиних преосталих кадрова (после ланске смене градоначелника Крагујевца: отишао Томин син Радомир – дошао Радомиров кум Никола Дашић), чини нам се да ветар, ипак, дува и са других страна. А једна од тих страна биће да је из правца Аранђеловца.
Наиме, као што не може бити пука случајност то што је директор ЈП „Урбанизам“ Крагујевац на Бадњи дан обавестио чланове Комисије за планове СО Аранђеловац и лица која су поднела примедбе у поступку поновљеног јавног увида на део Нацрта плана детаљне регулације Споменика природе „Парк Буковичке бање“ у Аранђеловцу да је због притиска председника општине Аранђеловац и пуномоћника „Стублине“ ДОО, као и других незаконитости у поступку израде тог плана, одлучио још 31. децембра прошле године да раскине уговор о изради плана са привредним друштвом „Стублина“ ДОО Стојник, тако исто не може бити пука случајност ни то што је за новог директора постављена баш Весна Милошевић Јовановић.
Њено име се налази и на свим планским актима у поступку израде плана детаљне регулације парка Буковичке бање, од израде елабората за рани јавни увид до нацрта плана, чија израда је у самој завршници прекинута раскидом уговора о његовој изради од стране директора ЈП „Урбанизам“ Крагујевац мр Драгана Дунчића.
Име Весне Јовановић Милошевић било је уписано на свим документима и као извршног директора и као одговорног урбанисте израде ПДР парка Буковичке бање
Вратимо се причи о случајностима. Ако је и било случајно што је директор Дунчић на Бадњи дан обзнанио раскид уговора о изради плана парка ББ, па следствено томе ако је и било случајно што је на Божић одржана седница Градског већа, а сутрадан, другог дана Божића и седница скупштине Града Крагујевца (све електронски, уз највећу могућу „дистанцу“ – физичку да не кажемо рогобатну „социјалну“) на којој је смењен директор Дунчић, не може баш да буде све толико случајно, те да све нема ама баш никакве везе са утицајима из града под Букуљом.
Поготово због тога што је за Дунчићевог наследника одређена баш његова прва сарадница, која је обављала послове извршног директора, а била и „главни урбаниста“ у поступку израде плана детаљне регулације парка Буковичке бање. Да ли је нова директорка дошла са задатком да заврши започето дело израде ПДР-а парка ББ, а да не коментаришемо крагујевачке урбанистичко-инвеститорске прилике, које су много познатије колегама новинарима у неколико тамошњих портала, у којима храбро и часно бране искру слободног и независног новинарства.
Насловна страна планских аката парка Буковичке бање
Случајно или не на насловним странама свих аката у поступку израде плана детаљне регулације парка Буковичке бање налази се цртеж будућих изгледа хотела „Шумадије“ са отвореним и затвореним базеном из 30-их година прошлог века, пре него што је у периоду од 1937 – 1939. године изграђен нови хотел „Шумадија“, са отвореним базеном и зградом затвореног купатила (данашња Специјална болница „Буковичка бања“) и дограђено „Старо здање“ (део према градској улици). А тај цртеж је креиран у седишту Дунавске бановине, баш у Новом Саду, одакле је и мр Драган Дунчић.
Ето још једне случајности, мада присталице бројних философских праваца сматрају да ништа у животу није случајно. Наиме, као што је у периоду између два светска рата са овдашњим паланачким менталитетом могла да се избори једно напредна култура из седишта Дунавске бановине у Новом Саду, чији су стручњаци проучили све што је потребно и, са свим потребним грађевинским дозволама државних органа, најпре порушили дрвена купатила, трошно парно купатило, искушили прљаво и смрдљиво језеро (о коме необавештени савременици причају као о фантастичној атракцији зарад које су овде долазиле даме право са бечког двора, а све то само на основу једне фотографије/разгледнице са пречанкама, из Земуна или Бечкерека, које се возе у чамцу по језеру), а затим изградили све што и данас постоји.
Завршница израде плана детаљне регулације парка Буковичке бање поклопила се са бесправном градњом на Букуљи и рушењем отвореног базена без грађевинске дозволе, због чега је и општински грађевински инспектор поднео кривичну пријаву против одговорног лица инвеститора „Буковичке бање Стублина“, чији је власник управно „Стублина“ Стојник, са којом је ЈП „Урбанизам“ Крагујевац и раскинуло уговор о изради плана детаљне регулације парка Буковичке бање. Дакле, неће бити да је пука случајност чак ни то што је мр Драган Дунчић Новосађанин, јер једино људи из прека могу да поремете коцкице намештене за „нашег човека“ и владавину по систему „буди наш, па ради шта знаш“.
Нема само набројане три случајности, има још једна, и то од пре пет година (бар за сада позната), а изгледа као да се судбински дешава баш у данима Божића. Као што је директор ЈП „Урбанизам“ Крагујевац одлучио 31. децембра прошле године да раскине уговор о изради ПДР парка ББ са привредним друштвом „Стублина“ Стојник, тако је и општина Аранђеловац одлучила 31. децембра 2015. године (за реализацију јавне набавке по одлуци о изради ПДР парка ББ од маја 2013. године требало им је две и по године) да изабере обрађивача ПДР парка ББ аранђеловачки „Инфоплан“ (понудили цену од 4.740.000,00 динара), а нису хтели да изаберу Јавно предузеће за урбанизам у Нишу (понудили цену од 375.000,00 динара, што је 13,28 пута мање, и то за израду плана за реализацију стратешке инвестиције). Рок за жалбу Републикој комисији за заштиту права у поступцима јавних набавки био је осам дана, најдаље до 8. јануара 2016. године или до другог дана Божића. Јавно предузеће у Нишу је уложило жалбу и наведена републичка комисија је донела решење 18. марта 2016. године, којим је усвојена жалба Јавног предузећа за урбанизам у Нишу.
Решење Републичке комисије за заштиту права у поступцима јавних набавки број: 4-00-46/2016, од 18. 03. 2016. године
На основу тог решења Јавно предузеће за планирање и изградњу општине Аранђеловац донело је 4. маја 2016. године Одлуку о додели уговора за јавну набавку услуге израде Плана детаљне регулације Споменик природе „Парк Буковичке бање“, ЈН 15/15. Сталним смицалицама и додатним захтевима (попут утврђивања здравственог стања за свако дрво у парку Буковичке бање и габарита свих скулптура, што и није било у опису јавне набавке), уз стална сађења дрвећа и поплочавање стаза, што је све мењало затечено стање и наговештавало бројне компликације у урбанистичком дефинисању потребних радова на инфраструктурним водовима испод стаза које су у међувремену поплочаване гранитом, стратешки инвеститор је 10. августа 2016. године године и раскинуо купопродајни уговор, јер је било очигледно да општина искрено и не жели да стручан и квалитетан план детаљне регулације, који ће да пројектује перспективну будућност, уопште буде и усвојен. То је потврђено и када је 28. новембра 2018. године на седници СО Аранђеловац донета одлука о обустави већ урађеног плана, који је требало само да прође завршну процедуру јавног увида (у којој се налазио садашњи план).
Ускоро ће и две године од куповине објеката у парку Буковичке бање од стране „Стублине“ Стојник на јавној аукцији у поступку стечаја угоститељског предузећа 28. јануара 2019. године. Плански акт парка Буковичке бање још не постоји, а да овако накарадан и не би требало да постоји схватио је и мр Драган Дунчић. Али, кад је и јавно обелоданио то што је схватио и раскинуо уговор о изради ПДР парка ББ – експресно је на Божић смењен на седници скупштине Града Крагујевца. Одборницима није речено да је то разлог, али на основу свих наведених „случајности“ уверени смо да се не ради само о пуким коинциденцијама, које немају никакве везе једне са другима.