ДТ
Чланови Комисије за планове Општине Аранђеловац одбили скоро све примедбе десетак правних и физичких лица, које су упућене током јавног увида у Нацрт шестих измена и допуна Плана генералне регулације за насељено место Аранђеловац од 11. јула до 10. августа ове године.
На осам локација у Аранђеловцу, укупне површине око 135 ха, предвиђена је изградња око хиљаду станова. Једино на Колонији привредно друштво „ФЕП“ ДОО планира изградњу хотела за 250 гостију, са бунгаловима површине 40 до 80 м2 око велике водојаже, са трим-стазама, теретани на отвореном простору, мини-голфом и авантура-парком као пратећим туристичким садржајима, док су сви остали инвеститори заинтересовани само за изградњу станова.
Детаљ са данашњег састанка у Народној библиотеци „Свети Сава“ у Аранђеловцу
„Бекамент“ би да изгради спортски стадион са 1.560 места на трибинама (за узврат ће добити земљиште на коме се налазе садашњи терени ФК „Шумадија“, за шта су већ усвојене одлуке СО Аранђеловац), али и 630 резиденцијалних станова (тзв. кондомнијума – затворених стамбених блокова са заједничким унутрашњим двориштем) са СПА-центрима, ресторанима, дечијим вртићима и играоницама за станаре кондомијума, чија је изградња тренутно актуелна на Новом Београду). Највише критика данас је упућено због планиране изградње стамбених зграда на простору код некадашње железничке станице, као и претварање зграде те станице из 1904. године у „компатибилну намену“ (читај: ресторан и слично).
Урбанистичке теме никада нису биле популарне, али како је у овом случају реч о будућем изгледу (знатно другачијем и у великој мери, на одређеним локацијама, Аранђеловцу којег савременици неће моћи ни препознати) појединих делова града под Букуљом, односно о угрожавању постојеће ионако недовољне инфраструктуре (канализација, водоснабдевање, паркинг-места и функционисање саобраћаја), па и ускраћивања сунчеве светлости за многе станаре (због промене урбанистичких параметара – формуле о међусобној удаљености зграда) у петоспратницама, које у историји Аранђеловца никад неће бити ближе једна другој.
Ево и целокупног Нацрта шестих измена и допуна плана генералне регулације Аранђеловца, који има укупно 79 страна и чији су финансијери: „Бања комерц Бекамент“ ДОО, „Пештан“ ДОО, „ФЕП“ ДОО и Зоран Тодоровић, предузетник, Биро за пројектовање, извођење и надзор АГ ПРОЈЕКТ и изградњу стамбених и нестамбених зграда Аранђеловац:
Нацрт шестих измена и допуна плана генералне регулације Аранђеловца
Подсећамо Вас да је Удружење „Павле Бакић“ своје примедбе и сугестије, на Елаборат за рани јавни увид – Шеста измена и допуна плана генералне регулације за насељено место Аранђеловац“, насловило синтагмом „Наопаке концептуалије“.
Примедбе и сугестије Удружења „Павле Бакић“ из поступка раног јавног увида
Током недавног јавног увида на друштвеним мрежама су објављиване примедбе политичких странака Нова Демократска странка Србије и Српског покрета Двери, а пре недељу дана и Удружење грађана „Баштина и будућност 1859“.
Примедбе Нове Демократска странка Србије Аранђеловца
Потписник ових премедаба, Милош Величковић, председник Општинског одбора Нове ДСС Аранђеловца, младалачки срчано и стручним аргументима и на данашњем скупу је указивао на бројне аномалије понуђеног планског акта. Замерио је и архитекти Јелени Милићевић, одговорном урбанисти (образлагала пристигле примедбе и саопштавала ставове Комисије за планове Општине Аранђеловац) што је почела ироничним тоном да чита примедбе „Двери“, на шта је она одговорила: „Извињавам се на иронији“, а Милош рекао: „Прихватам извињење“. Наставак отвореног дела седнице Комисије за планове је протекао уз обострано уважавање предлагача примедаба и сугестија, с једне стране, и чланова Комисије за планове, с друге стране (ако не рачунамо скретање пажње потписнику овог текста да није поднео захтев за снимање и фотографисање скупа. Видео-снимке нисмо урадили, а фотографије смо, као што видите, забележили).
Милош Величковић са примедбама Политичке странке Нове ДСС Аранђеловца у рукама
-Поента ових, шестих по реду измена плана генералне регулације Аранђеловца, који је усвојен 2014. године, јесте изградња стамбених објеката. Једино је на локацији ФЕП-а предвиђен прави развој туризма. Ви заступате интересе Ваших инвеститора, али се ипак надам да приликом утврђивања закључака на затвореном делу данашње седнице нећете допустити да приватни интереси буду доминантни у односу на јавни интерес. Стамбени квадрати у резиденцијалним становима на простору некадашњег „Шамота“ биће знатно скупљи, купци сигурно неће бити Аранђеловчани, ти кондомнијуми ће довести до сегрегације сиромашних и богатих грађана, који ће живети у резиденцијама иза ограде више од два метра. Овим планом инвеститорима омогућавамо плаћање нижих накнада за приватне станове, него ли што би то било у случају изградње туристичких садржаја, а биће и мањи приходи од пореза на имовину – рекао је, између осталог, Милош Величковић.
Примедбе Српског покрета Двери у Аранђеловцу
Осим Милоша Величковића посебну пажњу предвиђеној изградњи стамбено-пословне зграде у близини некадашње железничке станице посветио је и Благоје Грковић, одборник СО Аранђеловац. –Судећи по свему порушићемо све старе зграде у Аранђеловцу, јер гледате само како да задовољите инвеститоре – рекао је Благоје Грковић и са одборником Ненадом Миливојевићем око подне отишао на седницу СО Аранђеловац.
Благоје Грковић објашњава примедбе Српског покрета „Двери“
Због омогућавања промене намене зграде некадашње железничке станице која је била у функцији од 1904-1984. године, али и изградње стамбено-пословне зграде на слободном простору у близини (где се налазе остаци од монтажних објеката из 90-их година прошлог века) приспеле су и примедбе Удружења грађана „Баштина и будућност 1859“. Сасвим разумљиво и очекивано, јер се њихови чланови већ годинама упорно ангажују за изградњу „Шумадијске кривуље“ као јединствене туристичке атракције (међу најагилнијима у томе био је оснивач и дугогодишњи председник Хаџи Миодраг Миле Бошковић, коме се због предложених измена на том простору сад „преврћу кости у гробу“).
Примедбе Удружења грађана „Баштина и будућност 1859“
-Ово је дно дна за туризам у Аранђеловцу! Откуд сад то да код општинске власти не постоји жеља за пругом „Шумадијска кривуља“? – запитао се на почетку своје дискусије Милутин Вељовић Келе, председник УГ „Баштина и будућност 1859“.
-У Јавном предузећу „Железнице Србије“ желели су да у згради железничке станице буде формиран музеј железнице, са фотографијама, предметима и документима о „ћири“ у Аранђеловцу. Према предложеним планским решењима од тога нема ништа, али све ово што се дешава остаје записано и свако ће у будућем времену моћи да прочита ко је шта радио. Ово са железничком станицом Вама стављам на душу, да знате – поручио је Келе члановима Комисије за планове Општине Аранђеловац.
Данашњи изглед зграде железничке станице у Аранђеловцу
Поводом планиране изградње велике зграде на садашњем празном простору у близини железничке станице, и делу пружног земљишта, Милош Величковић је напоменуо да у условима Јавног предузећа „Железнице Србије“нигде не пише да су они сагласни за изградњу стамбено-пословног комплекса на том простору.
Запуштени вагони - једина сећања на славног "ћиру"
-Пре 15 година „Архиплан“ је пружио подршку Удружењу грађана „Баштина и будућност 1859“ у вези „Шумадијске кривуље“. У току припрема овог планског акта добили смо одговор од Железнице да у Аранђеловцу није планирана пруга нормалног колосека, а ни реконструкција пруге уског колосека – упознала је присутне Драгана Бига, директорка „Архиплана“ ДОО за планирање, пројектовање и консалтинг, обрађивача планског акта.
Садашњи изглед простора у близини зграде некадашње железничке станице
Уколико буду реализована планирана урбанистичка решења пешаци на овом простору више неће моћи да виде ни највишу зграду у Аранђеловцу – „солитер“, а камоли околне зграде са мање спратова.
Не знамо какви су коначни закључци Комисије за планове Општине Аранђеловац, усвојени на делу седнице која је била затворена за јавност, али ћемо Вас о свему упознати када добијемо тражена документа, као информације од јавног значаја, од Општине Аранђеловац.