АТ
На захтев читалаца нашег портала, поготово привредника из централне Шумадије, настављамо објављивање текстова у вези пандемије коронавируса, а који су од значаја за привредно пословање и здравствену заштиту грађана.
Нови талас коронавируса поново је највише погодио пословање привредних друштава и предузетника у туризму и угоститељству, као и путнички саобраћај. Ковид-19 је „покосио“ иницијативни и рецептивни туризам, а посете, значајно мање него прошле године, бележе једино хотели у бањским и туристичким дестинацијама на планинама Србије.
Мартовски пакет подршке (бесповратна три минималца за запослене у привреди и сто евра за све грађане), да не помињемо кредите које је потребно вратити, брзо се истопио, па су представници најугроженијих сектора привреде већ покренули бројне иницијативе за креирање новог државног пакета.
С обзиром на то да имамо само „техничку Владу“, јер нова Влада још није изабрана, Привредна комора Србије ће имати додатну улогу катализатора бројних захтева, и амортизера између привреде и државних органа. Препоручујемо следећи текст:
Нове мере подршке треба да буду уско дефинисане и намењене најугроженијима
17. ЈУЛ 2020.
Коментаришући истраживање које спроводи Министарство финансија у сарадњи са Привредном комором Србије и Републичким заводом за статистику до краја месеца јула, а које би требало да пружи комплетну слику приватног сектора и послужи као основ за други пакет мера подршке који ће бити специјализован, Бојан Станић, помоћник директора Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију ПКС, изјавио је да у последње време стиже све више сигнала да привреда очекује додатну подршку државе. "То је посебно битно у смислу премошћавања кризе до следеће године када се по свим проценама очекује привредни опоравак", каже Станић.
Станић је истакао да сада постоји искуство првог таласа кризе и да су се неке фирме прилагодиле условима пословања у ванредним околностима.
" У другом таласу кризе кроз мере би требало посебну пажњу обратити на делатности које су посебно погођене као што су туризам, угоститељство, путнички саобраћај", каже Станић.
Помоћник директора Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију ПКС нагласио је да нове мере подршке привреди морају да буду уско дефинисане, односно специјализоване, и намењене онима који су најугроженији.
"Фондови којима држава располаже нису неограничени и предност мора да има очување економске базе, а ту мислимо и на очување куповне моћи становништва, што ће допринети да се у следећој години, када буде боља ситуација, више оријентишемо на развојне компоненте", рекао је Станић.
Кроз истраживање ће се утврдити степен задовољства привредних друштава кредитима Фонда за развој и оних у оквиру гарантне шеме коју је Влада Србије договорила са пословним банакама. "Видећемо како тече процес одобравања средстава, и да ли би им значила и додатна средства уколико би била доступна за њихово пословање у кризним условима", објаснио је он и додао да би током следеће недеље требало да извештај буде достављен Влади Србије на информисање.
Станић преноси ставове привредника да је други пакет мера подршке хитан.
"Имамо и техничку ситуацију око формирања нове Владе Србије, а сви додатни пакети мера морају бити пропраћени административном процедуром, па је самим тим неопходно брзо формирање Владе Србије, затим и брза акција на основу инпута и захтева које ми добијамо од привреде", закључио је Станић.
Огњен Поповић из кабинета министра финансија изјавио је данас да је истраживање фокусирано на то да се сазна са којим проблемима се приватни сектор сада суочава, на који начин су мере утицале на пословање, које проблеме су решили, а које не, и да се сазна која је то потреба за подршком у периоду који долази.
"Посебно су значајни предлози иновативних решења који би дошли из привреде. Први пакет антикризних привредних мера дошао је брзо, подршка је била одлучна и обимна, али и прилагођена првом таласу и првом изазову. Ово истраживање је доказ да ће се и даље све радити у комуникацији са привредницима, и да ће се слушати њихови захтеви", истакао је Поповић.
(Извор: сајт Привредне коморе Србије, преузето 18. јула 2020. године - https://pks.rs/vesti/nove-mere-podrske-treba-da-budu-usko-definisane-i-namenjene-najugrozenijima-2959)
Да ли ће и угоститељи у Аранђеловцу ускоро бити изложени новим, строжијим, мерама заштите од ширења коронавируса, била је једна од тема данашње седнице Кризног штаба општине Аранђеловац, са које су извештај припремили новинарка РТВ „Сунце“ Маја Томковић и сниматељ Иван Живановић:
https://www.youtube.com/watch?v=A8j0ibxU4tk
(Извор: РТВ „Сунце“ Аранђеловац, YouTube, 18. јул 2020. године)