еС
За чланове Комисије за планове општине Аранђеловац ни потпис ни реч не значе ништа. Сопствени закључак о понављању јавног увида ПДР-а парка Буковичке бање прогласили „техничком грешком“ после само два дана.
После завршеног једномесечног јавног увида у Нацрт плана детаљне регулације парка Буковичке бање одмах сутрадан, 25. августа, одржана је јавна (коју је председница комисије Ранка Фуртула прогласила тајном, о чему је извештавао и наш портал) седница Комисије за планове општине Аранђеловац, уз присуство представника обрађивача плана. После јавне презентације приређене у пространој дворани „Парк“ скуп је одржан у Народној библиотеци, вероватно зарад тога како би, уз подршку короне, било што мање присутних.
Упркос просторној тескоби сјатило се доста подносилаца бројних примедаба на Нацрт ПДР-а. И кад су сви рекли шта су имали већ поменута председница комисије најавила је да ће свима који су доставили, односно образложили примедбе на самој седници 25. августа, одговори бити достављени, као и да ће бити одржана још једна седница Комисије за планове, на којој ће сви бити у прилици да кажу члановима комисије и представницима Завода „Урбанизам“ у Крагујевцу да ли имају и неке додатне коментаре на одговоре које буду добили, те да у непосредном дијалогу „очи у очи“ разјасне све што буду имали.
Представници Завода „Урбанизам“ у Крагујевцу и чланови Комисије за планове општине Аранђеловац су за 24 дана припремили одговоре на све добијене примедбе на Нацрт ПДР парка Буковичке бање и сви су потписали Извештај о обављеномјавном увиду у Нацрт плана детаљне регулације за Споменик природе „Парк Буковичке Бање“ у Аранђеловцу 18. септембра, а поменути извештај је у општини Аранђеловац заведен под бројем 06-489-2/2020-01-2.
Завршни закључак потписали су сви чланови Комисије за планове општине Аранђеловац и Јелена Стризовић, начелница Одељења за имовинско-правне односе, урбанизам, грађевинарство и стамбено-комуналне послове
Извештај од 18. септембра „крчкао“ се у општини Аранђеловац све до 19. октобра, дакле више од месец дана. Међутим, показало се да се није довољно „искрчкао“.
Извештај о обављеном јавном увиду у Нацрт плана детаљне регулације за Споменик природе „Парк Буковичке Бање“ у Аранђеловцу, број: 06-489-2/2020-01-2, од 18. септембра 2020. године
Зашто се показало да овај извештај није добро „искрчкан“? Због тога што је само после два дана, 21. октобра, на адресе свих који су имали примедбе на ПДР парка и који су 19. октобра добили одговоре на своје примедбе, од Комисије за планове општине Аранђеловац добили су и Решење о исправци техничке грешке. Очигледно потписници првобитног извештаја од 18. септембра (који је достављен 19. октобра свима који су доставили примедбе на плански акт) нису за мишљење питали „главног кувара“, па се онда и показало да је било узалудно „крчкање“ извештаја у згради општине Аранђеловац од 18. септембра до 19. октобра. Како другачије објаснити да никоме није сметала реченица: „ради понављања јавног увида“ више од месец дана, него је засметала баш онда кад је извештај постао јавна исправа, односно кад је упућен свима који су имали примедбе на ПДР.
Наврат-нанос је општински „главни кувар“, у овој ситуацији оличен у председници Комисије за планове општине Аранђеловац, као најодговорнијем лицу (Ранка Фуртула је још 25. августа и најавила још једно одржавање јавне седнице Комисије за планове), наредио да суштинску реченицу окарактеришу техничком грешком, те да је избришу из извештаја и о томе обавесте све примаоце.
Решење о исправци техничке грешке Комисије за планове општине Аранђеловац, број: 06-489-2/2020-01-2, од 20. 10. 2020. године
Што би рекла одборница СО Аранђеловац Марина Благојевић „пиши-бриши власт“ је навикла да наводним „техничким грешкама“ мења суштину ствари, па су то „пиши-бриши правило“ и овог пута применили. Иако се и из авиона види да овде није никаква грешка, већ намера тешка, сви учесници „крчкања“ докумената и „пиши-бриши“ активности праве се као да ништа нису ни чули, ни видели, а камоли рекли.
Удружење „Павле Бакић“ је данас поднело Основном јавном тужилаштву у Аранђеловцу кривичну пријаву против Александра Драгишића, директора Завода за заштиту споменика природе Србије, због сумње да је починио кривична дела злоупотребе службеног положаја и оштећења животне средине, управо због непредузимања мера за враћање заштите споменика природе на површини парка од 2,88 ха и укидање Уредбе из 2015. године, која је то и омогућила, али та реализацију тадашње инвестиције, коју је Влада Републике Србије закључком од 23. јануара 2015. године прогласила инвестицијом од националног, стратешког значаја за Републику Србију.
Кривична пријава Удружења „Павле Бакић“ против Александра Драгишића, директора Завода за заштиту природе Србије, од 22. октобра 2020. године
Иначе, на друштвеним мрежама је све више коментара о томе шта се то стварно спрема за парк Буковичке бање и шта ће се десити са туризмом у Аранђеловцу, а данас је објављен и следећи текст на сајту „Аранђеловац инфо“:
(Извор: сајт „Аранђеловац инфо“, 22. октобра 2020. године)
Да ли ће о свим чудним дешавањима (снимање хорор филма у „Старом здању“, техничка ПДР грешка, расподела средстава за фунансирање медија у овој години, на пример) у Аранђеловцу између две скупштинске седнице сутра бити речи и на седници СО Аранђеловац можда ћемо некако и сазнати, јер су представници СО Аранђеловац већ најавили да ће седница (опет због короне) бити „затвореног типа“. То у преводу значи да ће седница бити затворена за јавност, односно медије (ТВ „Сунце“) и новинаре (новинар портла „еСтварност“ и дописник НИН-а ) који би једини и могли објективно да информишу грађане Аранђеловца са седнице СО Аранђеловац.