ДТ
У конкуренцији 40 такмичарских екипа „(Неки) Нови људи за бољу Тополу“ освојили прво место на „Првој гулашијади у Липовцу“.
Шумадинци су и данас у Липовцу, код Тополе, на „Првој гулашијади 2023“, у присуству више од 500 посетилаца (углавном из Тополе и Аранђеловца и неколико туриста који су одсели у хотелу „Извор“) показали гостољубље, али и кулинарско умеће у припремању гулаша.
Несвакидашња слика у центру Липовца
Уз неколико најава током ове седмице у шумадијским медијима („Топпресс“, „Уцентар“ и „еСтварност“) од стране организатора (ЂорђеЂорђевић и Дејан Јовановић) данас је „Липовачка гулашијада“ (прва манифестација те врсте после пробног догађаја 2014) привукла више од 500 посетилаца, који су у центру Липовца изазвали прави саобраћајни колапс, упркос видном труду организатора да припреми нове паркинг-просторе.
Речи из познате песме Снежане Ђуришић „Јелек, антерија и опанци, по томе се знају Србијанци“, као и звуци ћемана из шатре на игралишту код здравствене амбуланте (чије услуге данас никоме нису биле потребне, упркос енормном ићу и пићу) одјекивали су центром Липовца, а да су Јапан и његов оркестар дорасли оваквим догађајима потврдили су и до краја „Липовачке гулашијаде“.
-Кување гулаша је посебна кулинарска уметност, јер је потребно да различите врсте меса – срнеће, свињско, јунеће и друго – буду уједначено скуване, да остану у комадима, а да се у устима топе – рекао нам је Драган Игњатијевић, члан такмичарске екипе „Гардисти“.
Слева: Жарко Гроздановић, Драган Игњатијевић, Јован Лукић, Александар Ђорђевић, Ивица Станојевић и Дејан Јовановић
Аранђеловачки „Гардисти“, који се поносе својим „војним роком и служењем у елитној гарди Војске Србије“, овог пута у Липовцу нису освоји неку од прве три награде, али су честитали Маслошевчанима, који су кући однели пехар и диплому за треће место, са освојених 31-им поеном од стране стручног жирија, који ји данас имао прилично деликатан задатак да одреди најбоље међу врхунским мајсторима припремања гулаша у котлићу.
Слева: Драган Мијаиловић, Жељко Ђорђевић и Арсеније Ћатић
Уз заслужне честитке Маслошевчанима, који баштине традицију припремања гулаша „да олижеш прсте“ још од Карађорђевог доба и његовог Ћате, који је сва догађања с почетка 19. века педантно бележио (море бити да је негде и „рецопис“ најбоље комбинације меса за гулаш негде прибележио, само што нам тај „рецопис“ ни после два века није познат) присутна публика је, у својству зналачких дегустатора, очекивала да ће кулинари из Маслошева побрати једно од одличја, што се збиљски и десило.
Друго место на „Липовачкој гулашијади“ припало је такмичарској екипи „ТОП“ опленачког ловачког савеза, којој је стручни живи доделио 32 поена, а прво место припало је члановима тополске опозиције „Нови људи за бољу Тополу“. –Додали смо префикс „Неки“ уз наш свима познати назив, јер нас тако називају поједини представници владајуће већине у Тополи, па смо и нашу екипу за ово такмичење у Липовцу пријавили под називом „Неки Нови људи за бољу Тополу“ – рекао нам је Ивица Карић, одборник Групе грађана „Нови људи за бољу Тополу“ у Скупштини општине Топола.
Екипа „Неки Нови људи за бољу Тополу“, на почетку „Липовачке гулашијаде“, са главним куваром Сузаном Јаковљевић и капитеном екипе Новицом Ђоковићем
-Можда будемо и изненађење на овој „Липовачкој гулашијади“, ако ни због чега другог оно бар због тога што у екипи имамо четири доктора наука: др Милана Шевића, др Драгана Батавељића, др Милицу Шевић и др Ивана Петронијевића, као и 10 факултетски образованих људи, вештих за припремање гулаша на научној бази – забележили смо речи адвоката Драгана Живковића из Групе грађана „Бољи људи за нову Тополу“.
Кутлача гулаша за сваког посетиоца „Прве липовачке гулашијаде“
Како Тополци и Аранђеловчани нису делили само судбину историјских збивања у прошлости, већ да умеју заједно да се друже и веселе, показали су и на данашњој „Првој липовачкој гулашијади“. –Спојили смо лепо и корисно, па овде у Липовцу не само што „Марковски фото“ снима фотографије на овом догађају, већ наша екипа кува и гулаш, за чији квалитет смо до сада освојили неколико награда на сличним такмичењима, а посебно су нам драги пехари за гулашијаде у Гарашима 2019. и 2020. године, које смо и данас понели са нама како бисмо их показали посетиоцима липовачке гулашијаде – рекао нам је Саша Марковски, власник фирме „Марковски фото“, дугогодишњи сниматељ Телевизије „Сунце“ у Аранђеловцу.
Слева: Давид Стаменковић, Матија Стаменовић, Љубица Стаменковић, Саша Марковски, Лука Станић, Милош Јанковић и Мариана Марковски
Док се гулаш крчкао у бројним котлићима посетиоци су разгледали пехаре, припремљене за учеснике „Прве липовачке гулашијаде“. Организатору су одлучили да награде не само најбоље кулинаре, већ и навеселије и најмлађе екипе, а нису изостала ни признања учесницима који су дошли из далека (попут екипе из Алибунара) да би учествовали на овој занимљивој манифестацији, која има све шансе да постане привлачан туристички догађај.
Пехари на посебном штанду „Прве липовачке гулашијаде“
Посетиоци „Прве липовачке гулашијаде“ имали су прилику да пробају и вина неке од осам винарија којима се поносе Липовчани: „Ђоковић“, „Петровић“, „Миливојевић“, „Савић“, „Змајевац“, „Роган“, „De Lena“ и „Chateau Prince“.
Понос Липовчана – вина из осам овдашњих винарија
„Прва липовачка гулашијада“ била је прилика и за сусрете пријатеља и познаника, који су се у минулим годинама вратили из бела света.
Слева: Драган Ристовић Риле из Липовца и Рајко Божић из Горње Трешњевице испред шатре у Липовцу
Док се крчкао гулаш у четрдесетак котлића многи су потражили додатно надахнуће уз звуке Јапанове хармонике (познат и по „Равној гори“ у Прогореоцима) и чланова његовог оркестра, коме је Јапан капелни.
После скорашњих поплава пријало је данашње сунце и најава јесење „Опленачке бербе“ на сунцобранима испред шатре у Липовцу
-Подржавамо све манифестације у тополској општини, од „Опленачке бербе“ до ове липовачке „Прве гулашијаде“, јер желимо да очувамо саборност и дружење нашег народа, као и да привучемо што више туриста из Тополе и суседног Аранђеловца да учествују у оваквим догађајима – рекли су нам једногласно данас у Липовцу представници локалне самоуправе општине Топола Владимир Радојковић, председник општине, Мирко Радовановић, заменик председника општине Топола и Божидар Павловић, заменик председник СО Топола.
Слева: Божидар Павловић, Владимир Радојковић и Мирко Радовановић
После петочасовног крчкања и кркања гулаша, на позив организатора присутни су се окупили на спортском игралишту (за чије уређење организатори „Липовачке гулашијаде“ очекују и подрушку из буџета тополске општине), ради уручивања захвалница спонзорима и донаторима ове манифестације, као и награда за најукусније гулаше.
Окупљеној младежи данас у Липовцу су били интересантнији котлићи и лепо дружење од лајкова на друштвеним мрежама у мобилним телефонима
Пре уручења захвалница и награда присутне је поздравио Владимир Радојковић, председник општине Топола, уз захвалност свим учесницима „Прве липовачке гулашијаде“ на учешћу и изразио очекивање да ће манифестација постати традиционална.
Обраћање Владимира Радојковића, председника општине Топола, на „Првој липовачкој гулашијади“
Интернет-портал „еСтварност“ и данас је имао уживо емитовао додељивање признања добитницима „Прве липовачке гулашијаде“.
За сат времена више од 300 прегледа снимка из Липовца
Ево како је Мирко Јевтић, члан победничке екипе „Неки Бољи људи за нову Тополу“, на свом фејсбук-профилу прокоментарисао данашњи догађај у Липовцу:
Извор: скриншот, фејсбук, преузето 18. јуна 2023. године
Ево шта је о „Првој гулашијади у Липовцу“ данас објављено на сајту Телевизије „Н 1“:
Извор: сајт Телевизије „Н1“, YouTube, преузето 18. јуна 2023. године
Овај прилог је објављен у оквиру пројекта који је суфинансиран средствима из буџета Општине Топола, на основу Уговора о суфинансирању пројекта »Топола у срцу» у 2023. години (број Општине Топола: 405-106/2023-05-II, од 7.06.2023. године - број Издавачке делатности "Стварност": 01-130, од 12.06.2023. године). Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.