еС
Да ли ће Министарство заштите животне средине и Завод за заштиту природе остати неми и глуви на очигледно непоштовање прописа у области заштите животне средине – препоручујемо да прочитате у тексту који нам је послао Бранислав Гулан, члан Одбора за село Српске академије наука и уметности.
Мишљење, примедбе, став и захтев за забрану извођења пројекта „Јадар“ команије „Рио Тинто“ Еколошког покрета из Новог Сада
У очекивању да ли ће Министарство заштите животне средине дозволити злочиначкој компанији „Рио Тинто“ да започне експлоатацију руде литијума, и поред очигледних доказа да се ради о криминалном и коруптивном пројекту, Удружење „Павле Бакић“ у Аранђеловцу је подржало активности Еколошког покрета у Новом Саду. Ево шта су Бакићевци, између осталог, написали:
Udruženje "Pavle Bakić" u Aranđelovcu pruža Vam punu podršku u Vašoj časnoj borbi protiv zahteva kompanije "Rio Tinto" za otvaranje rudnika litijuma i bora u Srbiji.
Kao što znate, na meti je bila i planina Bukulja, ali su privremeno litijum-zločinci odustali od daljih istraživanja.
Hvala Vam što se borite protiv projekta "Jadar" i uništavanja tog dela naše Srbije, a mi u Udruženju "Pavle Bakić" svesni smo kolika je količina od 85 miliona tona otpada, koji će nastati za 50 godina, uz pretpostavku o godišnjem otpadu prilikom eksploatacije rude litijuma u Jadru od 1,7 miliona tona. A svesni smo tih količina, jer se i Udruženje "Pavle Bakić" bori za zaštitu planine Venčac, čije su zalihe mermera oko 80 miliona tona, a godišnje (bar prema zvaničnim podacima) se eksploatiše oko 1,3 miliona tona. To praktično znači da za 50-ak godina neće biti ni planine Venčac, a ni živog sveta u Loznici i okolini.Odgovorni pred budućim generacijama tako nešto ne smemo dozvoliti!
После успостављене сарадње са београдским удружењима, која се боре против усвајања накарадног Просторног плана Републике Србије (о чему смо писали и на нашем порталу) Удружење „Павле Бакић“ учиниће све са еколошким и другим сродним покретима не би ли спасили Србију од уништавања рударењем литијума, али и зауставили прекомерну експлоатацију мермера на Венчацу, који ће нестати за око пола века, а вероватно и бар двоструко брже, уколико остане сировинска база за будући ауто-пут „Вожд Карађорђе“)!