ДТ
На мејл портала „еСтварност“ Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. данас у 10.10 сати добили смо одговор од Регулаторне агенције за електронске комуникације и поштанске услуге Републике Србије, а поводом нашег питања од 20. априла у вези рада прве 5Г базне станице у Научно-технолошком парку у Београду и постојања елабората о процени утицаја 5Г информационе технологије на животну средину и здравље људи.
У обавештењу РАТЕЛ-а, приспелом само за девет дана (шест дана пре истека законског рока), највише пажње привлачи текст да „у Србији тренутно нема 5Г базних радио станица које су у раду“.
Обавештење Регулаторне агенције за електронске комуникације и поштанске услуге (скраћеница: РАТЕЛ), број: 1-К-34908-7/20-1, од 23. 04. 2020. године
Из добијеног обавештења РАТЕЛ-а закључујемо да за потребе постављања и привременог рада прве 5Г базне станице у Србији није ни сачињен елаборат опроцени утицаја 5Г базне станице у Научно-технолошком парку у Београду и то на основу мишљења и допунског мишљења тадашњег ресорно надлежног Министарства културе, информисања и информационог друштва.
Мишљење о примени Правилника о обрасцима захтева за издавање појединачне дозволе за коришћење радиофреквенције Министарства културе, информисања и информационог друштва, број: 110-00-25/2011-06, од 23. јуна 2011. године
Допунско мишљење о примени Правилника о обрасцима захтева за издавање појединачне дозволе за коришћење радиофреквенције Министарства културе, информисања и информационог друштва, број: 110-00-00026/2011-01, од 25. јула 2011. године
За комплетирање слике о теми која привлачи све веће интересовање јавности предлажемо Вам да прочитате и следеће прописе:
Закон о процени утицаја на животну средину
Правилник о садржини студије о процени утицаја на животну средину
Закон о електронским комуникацијама
Правилник о обрасцима захтева за издавање појединачне дозволе за коришћење радио-фреквенција
Правилник о границама излагања нејонизујућим зрачењима
Наш портал ће наставити да се бави 5Г темом, поготово због тога што су у Швајцарској и Словенији одустали од увођења 5Г технологија, док не буду урађене детаљне студије о могућим штетним утицајима зрачења високих радио-фреквенција по здравље људи. Настављамо обраћања представницима државних органа Републике Србије, овог пута Министарству трговине, туризма и телекомуникација и Министарству за заштиту животне средине Републике Србије:
Traženje odgovora/informacija od javnog značaja
Dragan Todorović <Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.>
16:52 (пре 0 минута)
коме kabinet, info
Poštovani,
U skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja ("Službeni glasnik RS", br. 120/2004, 54/2007, 104/2009 i 36/2010) obraćam se - kao vlasnik Izdavačke delatnosti "Stvarnost", koja je osnivač Internet portala "eStvarnost" (moji lični podaci su: Dragan Todorović,34300 Aranđelovac) - sledećim organima vlasti: Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije i Ministarstvu za zaštitu životne sredine Republike Srbije, tražeći odgovore/informacije od javnog značaja na sledeća pitanja:
1. Da li Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija podržava mišljenje Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva broj: 110-00-25/2011-06, od 23. 06. 2011. godine i dopunsko mišljenje navedenog ministarstva broj: 110-00-00026/2011-01, od 25. 07. 2011. godine?
2. Da li je Ministarstvo trgovine, telekomunikacija i usluga izdalo neko mišljenje u vezi dozvola za korišćenje radio frekvencija, radi korišćenja 5G baznih radio stanica u Srbiji?
3. Da li je Ministarstvu za zaštitu životne sredine poznato koliko je u Srbiji ukupno urađeno studija o proceni uticaja na životnu sredinu baznih radio stanica 4G i 5G mreže?
4. Da li Ministarstvo za zaštitu životne sredine ima informaciju o broju i mestu instaliranja uređaja za rad 4G i 5G baznih stanica u Srbiji?
Pozdrav,
mr Dragan Todorović
Поштовани читаоци Интернет портала „еСтварност“ правовремено ћемо Вас обавештавати, како о добијеним одговорима, тако и о свим другим сазнањима до којих будемо дошли о новим информационим технологијама (за сада је најуктелнија 5Г, мада се већ помињу и виши нивои: 6Г и 7Г технологија) и њиховој примени у Србији, а посебно у нашој централној Шумадији.