На сајту www.arandjelovacinfo.rs данас је објављен текст под насловом „Фирма Бекамент угрозила изворе минералне воде у Аранђеловцу“.
Мештани Бање су нам показивали на Венчацу нове изворе воде, која се раније није на тим местима појављивала, о чему смо и писали на порталу „еСтварност“.
Приредио: ДТ
Ево и текста који је неколико сати после објављивања привукао велику пажњу на Интернету, поготово међу Аранђеловчанима:
«Фирма Бекамент угрозила изворе минералне воде у Аранђеловцу
Неконтролисана експлоатација камена од стране компаније «Бекамент», на планини Венчац и учестала минирања, раскопавања, испуштања штетних и отпадних материја у води, ваздуху и тлу, довеле су до уништавања природне средине и готово нестајања планине Венчац.
Овакво понашање и изазивање еколошке катастрофе на подручју Аранђеловца и његове околине може имати несагледиве последице, а од којих се истиче и загађење извора минералне воде, по којима је Аранђеловац познат.
Резерве минералних вода на подручју Аранђеловца одређене су на бази одговарајућег “Закона о јединственом начину утврђивања, евидентирања и прикупљања података о резервама минералних сировина и подземних вода и о билансу тих резерви” по “Правилнику о класификацији и категоризацији резерви подземних вода и вођењу евиденције о њима”.
Елаборат о резервама минералних вода на подручју Аранђеловца урадио је Рударско-геолошки факултет - Институт за хидрогеологију, а аутори су др Будимир Филиповић, ред проф. и др Милојко Лазић, ванред. проф.
Овим елаборатом издвојена су три експлоатациона поља и то:
1. Експлоатационо поље “Књаз милош”; 2. Експлоатационо поље “Расадник” и 3. Експлоатационо поље - село Бања.
Ми ћемо се сада дотаћи експлоатационог поља “Село Бања”, које се налази на југоисточном делу истражног простора у подножју Венчаца и заузима површину од око два километра квадратна. Из овог поља експлоатишу се маломинерализоване воде преко бунара ЦБ5. Издашност извора је око 15 литара у секунди. С обзиром на степен истражености, хемизам и квалитет, ове количине минералне воде увршћене су у А категорију резерви. Што се тиче овог поља у елаборату се наводи да је његова заштита “нешто неповољнија” , јер се обавља преко бунара ЦБ5, а на површини је развијена пољопривредна делатност што представља опасност по очување квалитета минералних вода.
Можемо само замислити шта се дешава са водом у експлоатационом пољу “Бања” када ископавања на Венчацу од стране фирме «Бекамент» достижу свој максимум и планина из дана у дан све више нестаје. Подсећамо, да је због минирање ове фирме врх планине смањен за више од 13 метара.
Подсећамо и на извор стоне минералне воде “Књаз Милош” - извор “Венчац” и постављамо питање да ли овакво уништавање планине Венчац изазива и физичко хемијске промене на овом извору?
Извори минералне воде и сама флаширана вода «Књаз Милош» су познати у свету због специфичне геолошке грађе терена и његовог састава који укључује мермер, гранит и слабоферметисани кречњак и алевролит који се налазе на источним падинама планине Венчац. Посебно треба истаћи и значај тектонике у формирању слабоминералних вода, нарочито у масиву Венчаца. Захваљуући интензивној тектоници у оквиру мермера се акумулирају значајне количине вода.
Какав је утицај уништавања планине Венчац на изворе минералне воде «Књаз Милош» до сада нико није дао одговор. Власт у Аранђеловцу се не оглашава на бројна упозорења да ће се ускоро догодити еколошка катастрофа уколико фирма «Бекамент» настави са неконтролисаним ископавањем на планини и њеним уништавњем.
Инспекције такође ћуте. Сви се праве глуви и неми због блиских веза браће Чоловић, власника ове фирме, са високим функционерима СНС-а.
Да ли ће нестати једна планина и минерална вода по којој је Аранђеловац постао светски познат, сазнаћемо ускоро.
Зелена патрола“