Мирослав Живановић
Данас, у раним јутарњим сатима, у Лазаревцу је после тешке болести преминуо др Милорад Ђоковић, доајен српског новинарства, публициста и доктор политичких наука.
Током богате новинарске каријере сарађивао је са више од 40 штампаних медија. Један је од најбољих познавалаца политичке теорије руског анархизма на овим просторима.
Ђоковић је рођен 1953. године у Рогатици код Вишеграда, где је завршио основну школу и гимназију. Велику жељу да се посвети новинарству остварио је када је дипломирао 1976. године на Факултету политичких наука – смер журналистика у Београду. У студентким данима сарађивао је у „Политикологу“, „Студенту“, „Омладинским новинама“ и Радио индексу 202.
Последипломске студије завршио је на Факултету политичких наука - смер политичка теорије и методологија. Проучавајући феномен политичке теорије руског анархизма боравио је у СССР-у 1981. и Русији и Украјини 1991. године. Одбранио је магистарски рад посвећен „Бакуњиновом концепту државе“ и докторску дисертацију „Руска политичка теорија анархизма“ у 20. веку на Факултету политичких наука у Београду.
На Универзитету «Сингидунум» стекао је звање доцента друштвено-хуманистичких наука 2009, где је предавао социологију и методологију друштвених истраживања до 2014. године. Интезивно је сарађивао и на Институту за дипломатију и безбедност. Свој научни рад Ђоковић је обележио са више од 50 научних радова и истраживачким студијама на бројним међународним и домаћим симпозијумима.
Плодну новинарску каријеру Милорад Ђоковић је почео да гради од 1971. године, пролазећи све фазе професије од дописника, новинара-репортера, колумнисте до уредника. Од приправника до пензије је радио као новинар и главни и одговорни уредник листа „Колубара“ у РБ „Колубара“, од 1976. до 2019. године. Сарађујући у више од 40 гласила објавио је око 8000 текстова у реномираним српским медијима („Политика“, „Политика –експрес“, ТАНЈУГ, „Борба“,“Новости“, „Свет“, ДЕМ, „Блиц“, „Сведок“, „Глас јавности“, „Данас“, „Статус“, „Недељник“ и „Експрес“). Аутор је више фељтона у недељницима и дневним новинама. Направио је и незаборавне документарне драме на Радио Београду: „Снови и смрт на Ибарској магистрали“, „Тишина је људско уточиште“, „Косовска горка река“, „Медошевац - село које нестаје“, „Ибеовац“. Аутор је и сценариста више документарних филмова.
Милорад Ђоковић је био плодан писац. Почевши од „Косметског досијеа“ (1990), готово сваке године објавио је по једну књигу: „Српски рулет -анатомија обрачуна у Србији“, „Костур са Вида - острва смрти“. „Новинске приче“, „Српска голгота“, као и научно истраживачка дела: „Руски анархизам - идеал који измиче“, „Анаризам - од Бакуњинове идеје до пада совјетске државе, „Трагика Петра Кочића“ и низ монографија о Лазаревцу, РБ „Колубари“ и деловима ове лазаревачке компаније.
Чланови редакције и уредништва Интернет-портала «еСтварност» изражавају дубоку бол за губитком врсног новинара Милорада Ђоковића, цењеног колеге и научног истраживача, који је подржавао наш медиј од оснивања часописа „Стварност“ 1990. године и био наш дугогодишњи сарадник.
Аутор овог сећања је имао част и срећу да више од четири деценије дели са Милорадом Ђоковићем Ђолом сласт и горчину новинарског позива.
Милорад Ђоковић био је ожењен супругом Вером са којом је имао двоје деце.