ДТ
Инвеститор реконструкције моста у Гарашима ЈП „Путеви Србије“ чека грађевинску дозволу Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Републички инспектор за путеве још пре годину и по дана забранио саобраћај за возила носивости преко пет тона. Општинско руководство све то време – нит' ромори нит' говори.
Како бисмо сазнали све релевантне чињенице у вези недавне забране саобраћаја моторних возила преко моста у Гарашима наш портал је 8. маја доставио следећа питања Управи општине Аранђеловац, Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Јавном предузећу „Путеви Србије и Канцеларији за управљање јавним улагањима Републике Србије:
1. Da li ste i koje aktivnosti preduzimali u vezi privremenog obustavljanja saobraćaja do kraja ove godine ("zbog bezbednosti učesnika u saobraćaju i pešaka", kako je napisno na sajtu opštine Aranđelovac 6. maja ove godine) na mostu preko akumulacionog jezera u Garašima, koji je deo državnog puta II A reda, broj 150?
2. Da li posedujete dokumente na osnovu kojih je doneta odluka o privremenom obstavljanju saobraćaja na deonici državnog puta navedenog u okviru prethodne tačke? Ukoliko posedujete takva dokumenta potrebno je da nam ih dostavite na ovaj mejl (Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.).
3. Da li opština Aranđelovac poseduje upotrebnu dozvolu za most preko akumulacionog jezera u Garašima, koji je izgrađen 70-ih godina prošlog veka? Ako posedujete upotrebnu dozvolu potrebno je da nam skenirani dokument dostavite na ovaj mejl (Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.).
4. Da li su i kad sobraćajni inspektori (opštine Aranđelovac i nadležnog ministarstva Republike Srbije) obavljali inspekcijski nadzor na mostu iz tačke 1. ovog zahteva i da li su preduzeli odgovorajuće mere radi poštovanja ograničenja kretanja vozila preko 5 t nosivosti? Ukoliko jesu, potrebno je da nam dostavite skenirane zapisnike na ovaj mejl (Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.).
5. Da li je postupak izrade projektne dokumentacije za sanaciju i rekonstrukciju mosta iz prve tačke ovog zahteva u toku, ko je investitor i kad će projektna dokumentacija biti završena?
6. Ko će biti investitor izvođenja radova sanacije i rekonstrukcije mosta iz prve talke ovog zahteva i da li su donete odgovorajuće odluke o svim potrebnim aktivnostima radi obezbeđivanja projekata i izvođenja radova?
7. Da li je opština Aranđelovac preduzela odgovarajuće aktivnosti radi izgradnje obilaznog puta oko akumulacionog jezera u Garašima, kako meštani Garaša, Jelovika i Bosute ne bi, radi dolaska u Aranđelovac, koristili dvostruko duže putne pravce preko Darosave i Vukasovaca?
8. Da li se i kad opština Aranđelovac obraćala nadležnim organima Republike Srbije radi obezbeđivanja finansijskih sredstava za projektnu dokumentaciju i izvođenje radova sanacije i rekonstrukcije mosta u Garašima. Ako jeste, dostavite nam skenirana dokumenta na ovaj mejl (Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.).
9. Da li ste i kad upozorili vlasnike kamenoloma na Venčacu, odnosno prevoznike tog kamena, koji je najvećim delom završio u Koridoru 11 - auto putu "Miloš Veliki", da ne mogu da koriste putni pravac preko mosta u Garašima, jer teški kamioni sa teretom imaju oko 60 t, a dozvoljeni limit (postoji i odgovarajući saobraćajni znak zabrane) je 5 t?
10. Prema pozitivnim propisima Republike Srbije, koliko iznosi maksimalna dozvoljena nosivost vozila koja koriste državni put II B reda, broj 367 (putni pravac: Aranđelovac - Gornja Trešnjevica)?
11. Prema pozitivnim propisima Republike Srbije, koliko iznosi maksimalna dozvoljena nosivost vozila koja koriste državni put II B reda, broj 368 (putni pravac: Aranđelovac - Banja - Topola)? i
12. Prema pozitivnim propisima Republike Srbije, koliko iznosi maksimalna dozvoljena nosivost vozila koja koriste nekategorisani put, odnosno opštinski put sa oznakom L14 u Prostornom planu opštine Aranđelovac (putni pravac: Banja - Brezovac)?
Пре истека законског рока од 15 дана, од ЈП „Путеви Србије“ добили смо конкретне одговоре и тражена документа. Ево шта су написали:
У вези са Вашим захтевом за приступ информацијама од јавног значаја ( наш број 953-9887 од 09.05.2022.год. ), на основу информација добијених из Сектора за одржавање државних путева I и II реда, обавештавам Вас следеће:
1. У складу са решењем надлежног инспектора је обустављен саобраћај и покренута процедура за израду пројекта привременог регулисања саобраћаја током обуставе саобраћаја.
2. Да, располажемо траженим документом, у прилогу је Решење Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре (број 344-05- 83673/2020-18 од 29.04.2022.године).
3. Мост је у надлежности ЈП „Путеви Србије“, али предузеће не поседује документ – употребну дозволу, јер мост је рађен пре неколико деценија а нема вођених евиденција нити документације од стране Републичке дирекције за путеве, чији смо правни наследник.
4. Републички инспектор за путеве је извршио инспекцијски надзор дана 27.04.2022. и сачинио записник који је саставни део решења о обустави саобраћаја. Такође републички инспектор за путеве је извршио инспекцијски надзор дана 03.11.2020. и сачинио записник бр. 344-08-83673/2020-18 дана 09.11.2020. године и донета је забране саобраћај за возила чија укупна маса прелази 5 тона ( прилог )
5. Пројектна документација је израђена, Чека се издавање грађевинске дозволе. Инвеститор су ЈП Путеви Србије.
6. Инвеститор су ЈП „Путеви Србије“. ЈП „Путеви Србије“ је израдило пројектну документацију и чека се грађевинска.дозвола коју издаје Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре
7. ЈП „Путеви Србије“ нема ову информацију, јер је питање у надлежности општине Аранђеловац тј. локалне самоуправе
8. ЈП „Путеви Србије“ не располаже информацијама о активностима општине Аранђеловац према надлежним органима Републике Србије, Сектор за одржавање државних путева ЈППС може само да потврди да се нашем предузећу нису обраћали.
9. За спровођење утврђеног режима саобраћаја је надлежна саобраћајна полиција.
10. Према важећој законској регулативи највећа дозвољена укупна маса моторног возила и скупа возила износи 40 т
11. Према важећој законској регулативи највећа дозвољена укупна маса моторног возила и скупа возила износи 40 т
12. Некатегорисани путеви су у надлежности локалне самоуправе.
Од саобраћајне полиције МУП одмах смо затражили одговор да ли су саобраћајни полицијаци контролисали укупну дозвољену масу моторних возила – тешких камиона «када», који годинама (а посебно то интензивно чине од 2019) превозе камен са Венчаца, који завршава у подлогама за путеве (не само у аранђеловачкој и суседној општини Сопот, већ је највећим делом уграђен у ауто-пут «Милош Велики»).
Према незваничним подацима просечна укупна маса «када» износи око 60 тона, што је за половину више од дозвољеног. Такви камиони су тутњали и преко моста у Гарашима, тако да је сасвим реална претпоставка да су тешки камиони оштетили како све путеве на подручју општине Аранђеловац, тако и мост у Гарашима.
Драги читаоци, како бисте сами донели објективне закључке у вези оправданости затварања моста у Гарашима (2020. за возила преко пет тона носивости, а од недавно забрана важи за сва возила) – предлажемо Вам да прочитате наредна три документа.
Решење о привременој забрани саобраћаја преко моста у Гарашима, од 29. априла ове године
Записник – прилог претходног решења, од 28. априла 2022. године
Записник републичког инспектора мр Владана Бранковића (Одељење за инспекцијски надзор Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре) и Зорана Миладиновића (стручни надзорни орган ЈП „Путеви Србије“)
Дакле, ништа се није десило „преко ноћи“ и наврат-нанос. То што је руководство општине Аранђеловац већ пуну деценију и немо и глуво за разарање свега и свачега за грађане није ништа ново. Баш као што ништа најновије није ни експресно претварање Венчаца у каменолом, уз причињавање огромне штете од тешких камиона који даноноћно тутње овдашњим путевима.