Д. Тодоровић
Ко то каже, ко то лаже, да општина Аранђеловац (ни)је надлежна за последице неконтролисане експлоатације мермера на Венчацу?
Када су представници аранђеловачких опозиционих странака („Заветници“ и Коалиција са народом „Двери-Здрава Србија“) заједно са мештанима Бање, после блокаде пута Аранђеловац-Брезовац 20. априла (о чему смо писали на нашем порталу) отишли на ненајављени разговор код Иване Лазовић, начелнице Службе инспекцијских послова општине Аранђеловац (уз присуство правника Николе Матића) добили су одговоре да овдашња инспекција није надлежна за предузимање било каквих мера због штетних последица по животну средину, изазване експлоатацијом мермера у лежишту „Виногради“ на Венчацу.
Незадовољни одговорима опозиционари су одбрусили да такво понашање општинских чиновника убудуће више неће толерисати и да ће морати из корена да мењају навике, стечене у минулој деценији под напредњачком владавином. После препирке о (не)надлежностима начелница Лазовић је, ипак, рекла мештанима Бање да доставе захтев Служби инспекцијских послова, па ће Бањанци добити званичан одговор од инспектора животне средине општине Аранђеловац.
Александар Секулић, кога су мештани Бање одредили за свог представника према државним органима и јавности у свим дешавањима у вези експлоатације у лежишту „Виногради“ (некадашња „Кречана“), на писарницу убрзо предао одговарајући захтев.
Захтев мештана Бање за обављање инспекцијског надзора, од 26. априла
После две седмице Вахид Ибруљ, општински инспектор заштите животне средине, у свом допису само је потврдио прве реченице које су мештани и представници опозиције чули и 20. априла у канцеларији начелнице Службе инспекцијских послова општине Аранђеловац Иване Лазовић.
Обавештење Вахида Ибруља Александру Секулићу, од 10. маја
У међувремену је наш портал тражио одговоре од Министарства рударства и енергетике на бројна питања поводом угрожавања животне средине мештана Бање, посебно оних чије су куће у близини лежишта „Виногради“. У том допису министарства јасно пише да је управо општина Аранђеловац надлежна давање одговора на чак девет, од укупно постављених 17 питања нашег портала. И то да је надлежна и за надгледање стања „већине чинилаца животне средине“, дакле баш за „стварање несносне буке од дробилице и багера, облака прашине, који настају превозом камена и изузетно јаког минирања због којег су напукле куће и пратећи објекти мештана Бање“ (цитат из одговора општинског инспектора заштите животне средине, који је написао супротно од става Министарства рударства и енергетике да „ова инспекција није надлежна за поступање по Вашој пријави“).
Допис Министарства рударства и енергетике Интернет порталу „еСтварност“, од 28. априла 2022. године
Од Министарства рударства и енергетике добили смо и „Потврду о резервама“, од 30. августа 2005. године, којом су на захтев Привредног друштва „Беаз Плус“ ДОО Аранђеловац (на основу елабората који су урадили инжењери геологије Стојан Аничић и Никола Међак) утврђене и оверене следеће резерве минералних сировина у лежишту „Виногради“: мермера 409.070 тона и доломита Б и Ц1 категорије 1.217.050 тона. У односу на укупне резерве мермера и мермерисаног кречњака на целој планини Венчац од око 80 милиона тона – лежиште „Виногради“ учествује са око два одсто у укупним количинама. Међутим, оно што највише забрињава јесте убрзана експлоатација мермера и доломита од почетка ове године, када је дошло и до промене власничке структуре „Беаза“ после куповине половине капитала од стране београдске фирме „C&CL“ – GROUP.
Према незваничним рачуницама, убрзаном експлоатацијом која и даље траје несмањеним интензитетом, упркос протестима Бањанаца, до краја ове године лежиште „Виногради“ остаће без иједног камена од укупних резерви од 1.626.120 тона! Да ли ће београдски „C&CL“ ускоро преузети не само цео „Беаз“ (а самим тиме и сва добијена експлоатациона права), већ ће на ред доћи и други каменоломи на Венчацу? Уколико и то почне да се дешава онда ће бити сасвим известан нестанак планинских врхова на Венчацу за неколико наредних година, поготово због најављиване изградње ауто-пута „Карађорђе“. Биће да је због тога „C&CL“ и дошао на Венчац. А ко их је послао на Венчац, илити боље речено, ко им је „мецена“?
Да ли ћемо пре добијања одговора на претходна питања утврдити и зашто општина Аранђеловац бежи од сопствене (не)надлежности? Ко је овдашњим општинарима усадио мантру ненадлежности? Да ли ће нова локална власт (која би требало да буде конституисана 24. маја, на „другој“ конститутивној седници) прекинути тужну рашомонијаду пропасти Венчаца, која се одиграва пред нашим очима, са већим заплетима које ни почивши Акира Куросава (и то са свим Старим Римљанима из некадашње некрополе на врху Венчаца) не би могао да изрежира?
Да ли је могуће и које би то решење за утврђивање надлежности могло да буде? Да, могуће је и то брзо, једноставно и ефикасно. Само уз један услов: да о томе одлучују људи који су посвећени општем добру, а не приватним користима. Довољно је само да, драги читаоци, упоредите важеће статуте општина Аранђеловац и Чајетина (све доступно на Интернету) и да прочитате један члан статута, који постоји у Чајетини, а не постоји у Аранђеловцу. То је члан 28. Статута општине Чајетина (усвојен на седници СО Чајетина 21. фебруара 2019. године), у коме, између осталог (под насловом „Презумпција надлежности“) пише: „Ако законом или другим прописом није утврђено који орган је надлежан за обављање послова из надлежности Општине, све послове који се односе на уређивање односа из надлежности Општине врши Скупштина општине, а послове који су по својој природи извршни, врши председник Општине. Ако се према природи посла не може утврдити надлежност у складу са ставом 2. овог члана, надлежна је Скупштина општина“. Јасно као дан, зар не? Лако је Чајетини кад има Милана Стаматовића.
Судећи по свему, што се аранђеловачких прилика тиче, дошло је време да познати аранђеловачки рукометаши одређују судбину наших дана. Што се Венчаца тиче видимо шта се дешава са лежиштем „Виногради“ после продаје 50 одсто свог удела у „Беазу“ од стране рукометаша Момира Илића фирми „C&CL“, а шта ће бити са општином Аранђеловац зависи такође од потеза рукометаша - Ратка Николића (носилоца СПС-листе на недавним локалним изборима) у наредна три дана, до одржавања "нове" конститутивне седице СО Аранђеловац!
Да ли ће Николић „лопту“ (гласове потребне за формирање скупштинске већине) додати напредњацима (са којима Николић није ништа шуровао у претходном периоду, али јесу остали одборници са СПС-листе) или опозицији сазнаћемо за три дана!? Ако СПС дода „лопту“ (сламку спаса) напредњацима онда је извесно и да Венчаца ускоро неће бити! А и све остало, после десетогодишње пропасти, долази на ред! Биће све то много више од (рукометне) игре!