еС
ПДР парка Буковичке бање јуче наврат-нанос усвојили одборници Скупштине општине Аранђеловац. За 30 одборника, против 1 (Марина Благојевић) и 2 уздржана (Слободан Јаредић и Драган Плећевић).
Упркос забрани присуства грађанима на скупштинском заседању, нико није приметио Бранислава (Нушића) и Радоја (Домановића), који су нашем порталу „еСтварност“ послали специјални извештај, уз ангажовање наратора – инсајдера из скупштинске сале.
ПРВИ ЧИН
НАРАТОР: Само после 20 месеци (јун 2019 – фебруар 2021) одборници СО Аранђеловац усвојили су план парка Буковичке бање, по жељи и вољи локалне „Стублине“ ДОО Стојник. Претходни план за реализацију стратешке инвестиције и када је урађен поништен је, и то чак после 66 месеци (мај 2013 – новембар 2018). Тог 28. новембра 2018. године речено је да одборници одлуку СО Аранђеловац поништавају зато што за реконструкцију старих хотела („Старо здање“ и „Шумадија“) план није ни потребан.
Кад је нови власник хотела у парку пожелео да и он изгради нови хотел, као „нашем човеку“ (како рече Милутин Ђурић, „човек за сва времена и све власти“, који је са „великим инвеститором“ Владимиром Валенчичем почетком прошле деценије две године јео и пио к'о са родом рођеним, а кад се са њим, после празних прича о изградњи фабрике лаких грађевинских материјала на бившем гробном месту Душана Петровића Шана и препороду хотела, растајао понашао се по систему „ни лук јео ни лук мирисао“) којешта му је дозвољено. Па и да, без грађевинске дозволе, руши и гради по парку и Букуљи, све док му општински грађевински инспектор то, августа прошле године, није забранио.
БРАНИСЛАВ: Шта оно туткају у руке овим маскираним одборницима?
РАДОЈЕ: Дају им план парка Буковичке бање, има 80 страна, а чим усвоје записник са прошле седнице одмах ће да га усвоје, иако га први пут имају у рукама. А нису им ни предлоге одлука о усвајању тог ПДР-а дали. Баш их штеде, да не мисле много, као да их припремају за "Дангу"?
БРАНИСЛАВ: Па како ће народни депутати тај ПДР да усвоје, кад га нису ни прочитали!? Таквих ПеДеРа у наше време није било. Могли су тако и којешта из амбуље да им тутну у руке?
РАДОЈЕ: Е, мој Браниславе, од нашег времена много тога се променило. Сад одборници на седнице стижу (летећим) трамвајима, што је одавно било предвиђено неким урбанистичким планом за повезивање јужне и северне индустријске зоне Аранђеловца. Дакле, данас одборници немају времена за губљење, а имају неку чип-апликацију на врх носа и довољно је само да омиришу материјал и већ све знају шта ту пише и како треба да поступе, чак и кад и коју руку ће да подигну кад их диригенткиња асамблеје позове на гласање. Одудара једино одборница Марина, која има петљу да каже „Вођи“ шта мисли, а има и „уздржану“ подршку (судећи по резултатима ПДР-гласања) још два одборника.
ДРУГИ ЧИН
НАРАТОР: Одборници ни после седнице план, који су бланко изгласали, нису прочитали. А и што би читали да ће нека мала болничка зграда заузети 19 ари зелене површине парка, да ће нови хотел упропастити фасаду „Шумадије“ (џаба што је културно добро) или да ће отворени базен користити гости новог хотела, а не грађани Аранђеловца. Што би све то читали кад им је било довољно и све што су им „Вођа“ и његови чиновници на самој седници 19. фебруара обнародовали. Одани свемудром локалном „Вођи“ одборници ни трепнули нису кад им је протумачено да „Старо здање“ никад више неће бити хотел, јер тако се сад развија туризам у Буковичкој бањи, која „може да буде и као Монте Карло“ – како рече диригенткиња асамблеје илити председница Скупштине општине Аранђеловац.
Наслов посебног чина биће: "Како је све притивзаконито постало законито" или "Вођа и 38 одборника"
РАДОЈЕ: Аман, Браниславе, како то да нико од одборника не помену оне Аранђеловчане из „Очистимо Аранђеловац“, који су скупљали потписе за петицију „Наше лице је Старо здање“?
БРАНИСЛАВ: Бре, Радоје, ти као да си јуче умро, а не пре 113 година!? Њих чува „Вођа“, јер су њему и донели потписе 3.992 Аранђеловчана 1. јуна 2018. године. Тад су се грађани противили претварању 2,88 ха у „посебну урбанистичку целину, што је увод у промену власништва над 2,88 ха парка“, како су написали. Та петиција је и данас у фиоци код „Вође“, а враћање заштите данас једино траже они против којих је тад петиција и била усмерена!? Који обрти, жешћи него у твојим и мојим комедијама и сатирама. Иначе, стигло је, уочи одборничког већања, и писмо одозго, из министарства које „штити средину наших живота“. „Вођа“ је прочитао само прву тачку, а море бити да ће и остале обзнанити на некој будућој ансамблеји. Ако одборница Марина то буде и даље тражила.
РАДОЈЕ: У петицији „Наше лице је Старо здање“ грађани Аранђеловца су били против промене власништва на 2,88 ха, а сад поручи начелница Јелена Стризовић (која је то исто и раније говорила) да „инвеститор неће моћи да добије дозволе док не реши имовинско-правно питање на земљишту са Републиком Србијом“. Дакле, све оно због чега су били против и скупљали петицију - сад потписницима тог сочиненија баш паше.
БРАНИСЛАВ: Паше им и што „Старо здање“, које постоји од 1872. године (чији је власник постала општина Аранђеловац 2019. године куповином од стојничке „Стублине“ – погрешно и то „Вођа“ представља као да је први пут у историји општина власник „Старог здања“, јер је била то и раније само никоме ништа није плаћала да би га поседовала) неће бити хотел, већ канцеларије народног посланика, одборника, начелника и чиновника. Неки кажу биће ту и музеј, само не знамо шта ће турити у музејске одаје? А у којим одајама ће бити казино и коцкарнице? Не би ваљало да ти садржаји угрозе комфор народног посланика (који је у оквиру ПДР-фарсе, као шеф владајуће одборничке групе, имао „запажен“ литерарни рад о успесима локалне власти у ковид-условима), јер ће то битно утицати на илузију о претварању Аранђеловчана у Монтекарловчане. Све ми је ово некако више за Шојића, него ли наша сочиненија по мустри из 19. века. Зато, ајде да се ми телепортујемо одакле смо дошли, док нису стигли аранђеловачки летећи трамваји. Судећи по свему овде ће тек бити посла, мој Радоје, за обојицу.
Драги читаоци, у данима будућим тек ће бити нових чинова за драмски комад „ПДР-фарса“, а како бисте стекли комплетнију слику о ПДР-дешавањима у Монте Карлу, пардон Буковичкој бањи, погледајте и следеће прилоге на порталу „еСтварност“: у категорији АКТУЕЛНО - Република Србија зауставила усвајање ПДР парка Буковичке бање, 8. фебруара; ПДР-силовање, 23. јануара; Да ли је нова директорка баш случајно одмах села у фотељу ЈП „Урбанизам“ Крагујевац?, 10. јануар; Ко је „подмазао“ свилен-гајтан за директора ЈП „Урбанизам“ у Крагујевцу?, 9. јануара; Експресно смењивање директора ЈП „Урбанизам“ због раскида уговора за израду ПДР парка Буковичке бање, 7. јануара; ЈП „Урбанизам“ Крагујевац раскинуло уговор са „Стублином“ ДОО Стојник о изради ПДР парка Буковичке бање, 6. јануара; Ускоро републички урбанистички инспектор контролише ПДР парка, 23. децембра 2020; Јавна седница о ПДР парка ББ у скоро празној сали Дворане „Парк“, 14. децембра 2020; ПДР лакрдија – није грешка већ намера тешка, 22. октобра 2020; „Амасис“ тражи од државних органа Србије враћање заштите споменика природе у парку ББ, 1. октобар 2020; На питања о ПДР-у парка Буковичке бање општина Аранђеловац остала нема, 7. септембар 2020; Зашто је ПДР парка ББ промашио тему?, 31. августа 2020; ПДР парка Буковичке бање – Јулија Џонс на аранђеловачки начин, 25. августа 2020; Грађевински инспектор општине Аранђеловац затворио два градилишта „Буковичке бање Стублине“ ДОО, 24. августа 2020; Одржана јавна презентација Нацрта ПДР парка Буковичке бање, 13. августа; Кривична пријава због радова на „Шумадији“, отвореном базену и „Ловачком дому“ на Букуљи, 24. јула 2020. године и ПДР-у педеру!, 23. јула 2020. године.