ДТ
На протесту против рударења и прераде литијума у Јадру и Србији у Тополи се на Илинден, 2. августа, окупило око хиљаду људи.
Тополцима су се придружили и грађани Аранђеловца, Младеновца и Петровца на Млави.
Пред полазак Аранђеловчана у Тополу
На недавно завршеној пешачкој зони у Тополи, испред средње школе „Краљ Петар Први“, уз споменик комунистичком народном хероју „Милићу Радовановићу“ (рођен у Винчи 1920, а погинуо 1944. у Врбици код Аранђеловца, у борби са Српском државном стражом) формирана је бина са које се окупљенима за сат и по времена обратило осам говорника.
Аранђеловчанин Дамир Ћировић са транспарентом подршке Тополцима
Приређивање скупа и говорнике најавио је на свом фејсбук-профилу и Александар Глишић, председник Извршног одбора Покрета пољопривредника Србије, организатор протеста против рударења и прераде литијума у Јадру и Србији па и у близини Тополе (за истраживање литијума пре три године је Министарство рударства и енергетике Републике Србије одобрило неколико решења за подручје Рудника и Букуље, о чему смо писали и на нашем порталу).
Фејсбук-профил Александра Глишића, скриншот, преузето 2. августа 2024. године
Окупљеном народу прва се обратила Каролина Александровић, указујући на суштину катастрофалних последица рударења и прераде литијума и одгворност највиших државних органа Србије који то желе да омогуће „Рио Тинту“.
Каролина Александровић - кратко, јасно, сликовито и убојито
После аплауза за свој говор, уз покличе: „Устанак, устанак!“, Каролина Александровић је позвала Радослава Ћатића, познатијег као Ћата, из Маслошева (светског експерта за тартуфарство и човека са јединственом животном причом на овим нашим просторима) да дође на бину.
Радослав Ћатић Ћата - конкретан план за успех протеста, а не шетње
-У политичком животу Србије учествујем од оснивања Друштва „Сава“ у Новој Пазови 1990. године. Знам тачно шта је потребно урадити у овој ситуацији: не замајавати народ некаквим шетњама, организовати блокаде у 200 места у Србији у исто време, орочити захтеве за поништај свих аката у вези литијумума за шест сати, а ако власт то не уради онда тражити њивово смењивање у наредних шест сати, како у Републици, тако и у свим градовима у Србији – рекао је, између осталог, Ћатић, који је претходних дана о томе писао и на свом фејсбук-профилу.
План активности за успех актуелних протеста, извор: фејсбук-профил Радослава Ћатића, скриншот, преузето 2. августа 2024. године
Ево шта је Ћатић објавио на свом фејсбук-профилу после протестног скупа у Тополи:
Извор: фејсбук-профил Радослава Ћатића, скриншот, преузето 2. августа 2024. године
-Пажљиво смо саслушали све говорнике, највише су нам се допала излагања Каролине Александровић и Радослава Ћатића. Остали су говорили нешто што сви ми знамо, али нико ништа не предузима да дође до суштинских промена у овом нашем друштву. Коначно, морамо ми нешто да предузмемо, јер нећемо ваљда да чекамо да одрасту ове девојчице, које су на бини држале мотику у руци, па да оне решавају проблеме које смо ми само идентификовали, а нисмо мрднули прстом да нешто стварно и учинимо, јер се није дигла „кука и мотика“ – забележили смо речи Тополаца из првог реда протестног скупа.
Детаљ забележен уочи почетка протестног скупа
Иначе, мимо планираних говорника, на протестном скупу Топлцима се обратио и Борислав Антонијевић.
-Свака Вам част за вишегодишњу борбу због уништавања Венчаца! – рекла је Рада Манојловић, мештанка Бање, председнику Удружења „Павле Бакић“ Драгану Тодоровићу и додала: -Дошла сам да подржим захтеве народа за спречавање рударења и прераде литијума, како нас све не би потровали, а ако већ нисмо успели да спречимо прпадање Венчаца бар ово друго, још веће зло, да не дозволимо!
Рада Манојловић из Бање и Драган Тодоровић, председник Удружења "Павле Бакић" у Аранђеловцу
И овај протестни скуп је завршен шетњом, уз пролазак поред зграде Општине Топола, у којој је дан раније одржана ванредна скупштинска седница на којој је прихваћена оставка председника Владимира Радојковића (из моралних обзира, што одавно није забележно у нашем крају, јер је полиција недавно ухапсила његовог рођеног брата и синовца због производње марихуане). Хоће ли се „пелцер моралне оставке“ пренети и на више државне органе који су омогућили „Рио Тинту“ да докрајчи Србију?
Шетња, мимо "рецепта" Радослава Ћатића
И док су шетачи пролазили поред кафића из кога се чуло: "Ко то синоћ кроз Тополу прође" Вашем извештачу паде "филм на очи", од Карађорђа и припадника династије Карађорђевић, до комунистичке владавине, Слобе (кога је "Ђорђе послао народу"), Вука и кума му Шешеља... све до народа (изгледа да се овог пута стварно "догодио народ") тополско-шумадијског. Достојни устаника од пре 220 година? Време ће ускоро показати.