еС
Међу добитницима дипломе о завршеној новинарској школи УНС у Београду и одговорни уредник нашег портала Анђелка Тодоровић.
У Прес-центру Удружења новинара Србије у Београду данас је шеснаесторо младих из Смедерева, Зрењанина, Горњег Милановца, Аранђеловца и Београда добило дипломе о завршеној новинарској школи, коју су похађали као полазници 47. генерације током 2022. године, а завршни испит су имали 4. марта ове године. У програму Новинарске школе било је стицање теоријских и практичних знања о новинарству и новинарским жанровима, посебно о креирању вести, извештаја, интерјуа, истраживачком новинарству и писању језгровитих наслова и најава прилога.
Током вишемесечног курса приврженици новинарског позива упознали су се и организацијом рада редакција, уређивачким концепцијама, новинарству савременим електронским медијима и веб-новинарству, али и правилима јавног наступа, култури говора и прописима у области информисања.
Са својим, сад већ колегама-новинарима, Драгана Бјелица, менаџер Образовног центра Удружења новинара Србије, најпре је приредила дебату о извештавању медија и информацијама на друштвеним мрежама о недавним трагедијама у Београду и Младеновцу.
Драгана Бјелица у разговору са младим новинарима
У дебати је учествовао и Нино Брајовић, генерални секретар Удружења новинара Србије, указујући на значај поштовања новинарског кодекса и основних моралних и етичких принципа у свим ситуацијама, а посебно приликом извештавања о трагедијама које смо недавно имали.
Нино Брајевић дебатује са дипломцима Новинарске школе УНС-а
Посебну пажњу полазника Новинарске школе УНС-а, која постоји од 1997. године (када је престао да функционише тадашњи Институт за новинарство Југославије) привукло је обраћање Оливере Ковачевић, уреднице Забавног програма РТС од 2015. године и вишегодишњег аутора и водитеља дебатне емисије „ДА МОЖДА НЕ“ у Информативном програму РТС-а. -За стање у друштву најодговорнији су припадници интелектуалне и политичке елите у земљи. У јавном простору је све мање интелектуалаца, а у политичкој „елити“ доминирају појединци који својом реториком само надјачавају саговорнике који мисле другачије. Зато је уништена и дебата, јер већ годинама јавни сервис не успева да обезбеди паметне саговорнике, спремне да сучељавају аргументе, а не да загађују јавни простор – рекла је, између осталог, Оливера Ковачевић.
Заједнички снимак за успомену – Оливера Ковачевић и Анђелка Тодоровић
Диплома Анђелке Тодоровић о завршеној Новинарској школи Удружења новинара Србије, од 13. маја 2023. године
Иначе, један од утемељивача Новинарске школе УНС-а био је и наше горе лист Миодраг Миле Недељковић (Крћевац, 2. марта 1941 – Београд, 30. мај 2009), који је оставио бројна капитална издања књига. Био је члан уређивачког одбора и оперативни уредник књиге „Два века српског новинарства“ (објављена 1992. године, у издању „Института за новинарство“, на 575 страна у тиражу од 1.200 примерака).
Из књиге „Два века српског новинарства“, текст Владимира Буњца „Професија новинар: проклетство", стране 248 – 249
-Желим да чувам традицију „Стварности“, која је почела штампаним медијем 1990. године и данас траје као Интернет-портал „Е СТВАРНОСТ“. Учинићу све да стеченим знањима у Новинарској школи Удружења новинара Србије, чији сам члан, уз коришћење савремених дигиталних алата, унапредим позицију коју има портал „Е СТВАРНОСТ“ – рекла нам је Анђелка Тодоровић.