еС
И у другом судском спору Драгана Тодоровића, главног уредника овог портала, против Бојана Радовића, председника општине, Основни суд у Аранђеловцу стао на Радовићеву страну. Како ће поступити Апелациони суд у Крагујевцу, по Тодоровићевој жалби, требало би да буде познато половином ове године.
О исходу првог спора, који је покренут 24. јула 2018. године тужбом за клевету, увреду и наношење душевног бола, објавили смо 11. новембра 2021. године текст, који можете погледати на линку: https://www.stvarnost.rs/aktuelno/todorovic-protiv-radovica-zalba-na-presudu
У међувремену је окончан првостепени поступак у аранђеловачком Основном суду и по другој Тодоровићевој тужби против Радовића, поднетој 10. новембра 2020. године. Повод су биле увредљиве речи да портал „еСтварност“ има „непријатељски став“, и то не само према Радовићу, већ и према „општини као институцији“, чиме је практично Тодоровића прогласио као општинског, односно државног непријатеља. Какви су то „непријатељски ставови“ и како Тодоровић стиче „јефтине политичке поене“ Радовић је детаљније написао у свом поднеску од 24. септембра 2020. године у другом судском спору истих актера, а због клевета и увреда које је Радовић упутио за скупштинском говорницом на ванредној седници СО Аранђеловац од 11. јула 2018. године. Иначе, ознака првог предмета је 648/19, а другог 713/20.
После доношења пресуде у корист Тодоровића судија Надежда Симић је изузета у првом судском спору, о чему смо већ писали. А ново је то што је судија Надежда Симић изузета и у другом судском спору, уз образложење адвоката Анђеле Станишић, пуномоћника Бојана Радовића, од 13. јула 2021. године, да „је сасвим основана сумња да ће судија пристрасно поступати, јер је једна од странака, овде тужени, против ње повео озбиљан дисциплински поступак“. Председник Основног суда у Аранђеловцу је прихватио наведени захтев за изузеће судије Надежде Симић, против које је Бојан Радовић поднео дисциплинску пријаву Високом савету судства, па је половином јула прошле године предмет доспео на сто судије Милана Бабића. Бабић је после само једног рочишта, одржаном 28. октобра прошле године, закључио главни претрес и донео пресуду.
Пресуда Основног суда у Аранђеловцу, од 28. октобра 2021. године
Половином новембра Тодоровић је платио таксу за ову пресуду, на коју је поднео жалбу 9. децембра 2021. године. Жалба је достављена Основном суду у Аранђеловцу, који је у обавези да је проследи Апелационом суду у Крагујевцу. Али, како није достављен налог и за плаћање таксе за жалбу Тодоровић је послао притужбу председнику суда Златку Јовановићу 10. јануара, у којој је, између осталог, навео и следеће: „Молим да ургирате како бих правовремено добио потребан налог и обавио плаћање износа судске таксе за поднету жалбу“. Од председника аранђеловачког суда стигао је одговор баш уочи референдума о уставним променама и „независном судству“, у коме је наведено и да је „послат налог за плаћање судске таксе на жалбу против пресуде П.713/20, од 28.10.2021. године“.
И заиста, првог дана после референдума, из суда је приспео налог за плаћање таксе на жалбу, која је сад у потпуности спремна за достављање другостепеном органу на одлучивање – Апелационом суду у Крагујевцу.
Жалба Драгана Тодоровића на пресуду Основног суда у Аранђеловцу, од 28. октобра 2021. године
Дакле, пред Апелационим судом у Крагујевцу налазе се две Тодоровићеве жалбе, а да ли ће Радовић, зависно од садржаја другостепених пресуда, пожелети да дициплинује пред Високим саветом судства у Београду и крагујевачке судије (као што то чини према Надежди Симић, судији Основног суда у Аранђеловцу) сазнаћемо ове године. –У оба поступка користићу све правне могућности у Србији, а ако буде потребе обратићу се и Међународном суду за људска права у Стразбуру. Није правично и логично да било ко, па ни председник општине у овом случају, вређа и клевеће грађане, а да за то не сноси никакву одговорност. Иначе, оба судска предмета су и добар тест за проверу независности судства од извршне власти – рекао нам је Тодоровић.