АТ
Према информацијама Привредне коморе Србије у производним фирмама до 30. априла почело је да ради 42.000 запослених и две трећине предузетника, док је 400 привредних друштава непрекидно радило током још увек актуелног ванредног стања. Исплата минималца почиње 7. маја, а Влада Републике Србије усвојила је и Уредбу о понуди заменског путовања за туристичко путовање које је отказано или није реализовано услед болести КОВИД-19 изазване вирусом САРС-КоВ-2.
Препоручујемо да прочитате следеће објаве Привредне коморе Србије:
Велики талас повратка радника очекује се између 4. и 11. маја
01. МАЈ 2020.
Производњи се до 30. априла вратило око 42.000 радника и око две трећине предузетника, а велики талас повратка очекује се између 4. и 11. маја, навео је председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж.
У емисији Осврт ТВ Б92, Чадеж је указао да се, иако се подаци мењају, види да није било великих отпуштања, нити великог броја прекида радних односа. Компаније су обустављале или смањивале производњу, али није било масовнијих случајева заразе корона вирусом. Код куће је било око 100.000 радника, који су за то време плаћени, рекао је Чадеж.
Према речима председника ПКС, велики број произвођача у Србији радио је и током ванредног стања, и то у три смене. Велика предност Србије је што смо као велики произвођач пољопривредних и прехрамбених производа имали довољно не само за домаћу потрошњу, већ и за извоз. Привредна комора Србије свакодневно прати број блокада предузећа и ко је изашао из ње, а како је навео, та цифра није била велика док је значајан број предузећа већ изашао из тог статуса.
Чадеж је захвалио чланицама на солидарности, јер су биле стрпљиве и нису блокирале једна другу, што сведочи о томе да је привреда чувала саму себе и то је у овој кризи оно што је добро.
На сајту Привредне коморе Србије и страницама ПКС на друштвеним мрежама свакодневно се објављују извештаји компаније Милшпед о ситуацији на границама, затим, преглед тражње и снабдевености, стања на банкоматима, блокада, као и други типови сервисних извештаја који нам омогућују да брзо реагујемо.
Заједно са Министарством финансија и Пореском управом припремају се најчешћа питања и одговори за привреднике, као вид подршке имплементацији мера.
Председник ПКС истакао је да се фокус рада, поред имплементације хоризонталних мера, применљивих на све секторе, сада усмерава и на анализу секторских мера, како би се пружила што потпунија подршка најугроженијим секторима.
(Извор: сајт Привредне коморе Србије, 1. маја 2020. године, https://pks.rs/vesti/veliki-talas-povratka-radnika-ocekuje-se-izmedu-4-i-11-maja-2651 )
Чадеж: Мере Владе погодиле у центар, сачували смо кичму економије
30. АПРИЛ 2020.
Председник Привредне коморе Србије каже за РТС да је око 400 фирми радило и током ванредног стања. Додаје да су мере Владе за помоћ привреди "погодиле тачно у центар".
Марко Чадеж је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао да је више пута разговарао са председницима привредних комора европских држава, које прогнозорају пад економије од -7 или -12 одсто. Указује да многи инвеститори планирају да дођу у Србију кад прође пандемија. Чадеж наводи да је ПКС, заједно са Владом Србије, успела да сачува део производње и током ванредног стања.
"Близу 400 компанија радило је у три смене и током ванредног стања, највише прехрана и пиће, прозводња дезинфекционих средства, заштитних одела", истакао је председник ПКС додајући да је јутрос почело да ради још 400 компанија које су смањиле или обуставиле производњу.
"На посао се вратило 37.800 запослених. Две трећине предузетника се вратило да ради. То је добар показатељ, уз све мере и препоруке Кризног штаба, компаније то поштују. Најважније је да привреда крене", наглашава председник ПКС.
Чадеж наводи да је кол центар Привредне коморе имао више од 22.000 позива, а највише питања било је постављено о тумачењу и примени мера, коришћењу државне помоћи.
Помоћ државе у виду исплате минималца користи око 860.000 запослених.
"Сачували смо кичму економије и за време ванредног стања успели да имамо пуну производњу, па још и да извозимо, зарађујемо и имамо девизни прилив", каже Чедеж наводећи да је занимљиво да је Србија, за разлику од других земаља, имала тоалет папира и за извоз.
Према његовим речима, мере Владе су "погодиле у центар онога што треба". Размишља се, додаје, и о новим мерама.
Биће усвојена мера помоћи туристичким агенцијама које ће грађанима који су већ уплатили путовања издати вредносни ваучер у висини уплаћеног износа.
Ваучер ће, додаје, моћи да се искористи до краја 2021. године.
Председник ПКС указује да се у Србији производи скоро све: од заштитне опреме и дезинфекционих средства, а ускоро ће, каже, бити повећана производња рукавица и одела.
Када је реч о губицима, Чадеж објашњава да је сада тешко проценити о ком износу је реч.
"Ово није криза попут оне из 2008, кад је пукла та финансијска бомба која је изазвала кризу, ово је здравствена криза. Како се она буде решавала, тако ће бити могуће оживљавати привреду", истиче Чадеж.
(Извор: сајт Привредне коморе Србије, 1. маја 2020. године, https://pks.rs/vesti/cadez-mere-vlade-pogodile-u-centar-sacuvali-smo-kicmu-ekonomije-2646 )
Иначе, Уредбом о понуди заменског путовања за туристичко путовање које је отказано или није реализовано услед болести КОВИД-19 изазване вирусом САРС-КоВ-2, која је објављена у „Службеном гласнику Републике Србије“, број 63, од 30. априла 2020. године, уређено је давање нове понуде за коришћење путовања, уместо плаћеног путовања које није могло бити искоришћено због актуелне пандемије коронавируса КОВИД-19.
Уредба о понуди заменског путовања за туристичко путовање које је отказано или није реализовано услед болести КОВИД-19 изазване бирусом САРС-КоВ-2
(Извор: Привредна комора Србије, Удружење за туризам, 1. маја 2020. године)
Истиче рок за пореске пријаве, исплата минималца 7. маја
30. АПРИЛ 2020.
Министарство финансија подсећа да у поноћ истиче рок за подношење ППП ПД пријава за март, којим се одлаже плаћање пореза и доприноса на зараде. Наменски рачуни биће отворени и оним привредним субјектима који то нису учинили и моћи ће да користе погодности уколико испуњавају друге услове предвиђене Уредбом о фискалним погодностима и директним давањима привредним субјектима у приватном сектору. Исплата новчане помоћи у износу минималне зараде почиње 7. маја.
Након истека рока Пореска управа ће урадити контролу приспелих пријава и укрштање са подацима Централног регистра обвезника социјалног осиграња, како би проверила да ли привредници који су се пријавили за коришћење мера испуњавају критеријуме из Уредбе о фискалним погодностима и директним давањима привредним субјектима у приватном сектору и новчаној помоћи грађанима у циљу ублажавања економских последица насталих услед болести COVID-19.
Након извршених провера, списак са свим привредним субјектима који испуњавају критеријуме из уредбе Пореска управа доставља Управи за трезор на реализацију, која укршта тај списак са списком отворених наменских рачуна.
У случају да су неки привредни субјекти провером на сајту Народне банке Србије увидели да им још увек није отворен наменски рачун, рачун ће им бити отворен и моћи ће да користе погодности из Уредбе, уколико испуњавају друге предвођене услове.
Ником ко испуњава услове из Уредбе неће бити ускраћена средства ако до овог момента није отворио наменски рачун, већ ће такав рачун бити накнадно отворен, а како би 7. маја могла да почне исплата новчане помоћи у износу минималне зараде, истичу у Министарству финансија.
Уредбом је прописано да сви привредни субјекти који имају текући рачун у само једној пословној банци, отворе код те исте банке и наменски рачун. Сви привредни субјекти који имају рачуне код више пословних банака имали су прилику да до 25.4.2020. на порталу еПорези Пореске управе изаберу пословну банку код које желе да им се отвори наменски рачун.
Сви који се до тог рока нису определили за једну од својих пословних банака, немају разлога за бригу јер је Пореска управа, у складу са Уредбом, определила случајним избором једну од пословних банака у којој конкретан привредни субјекат има текући рачун.
(Извор: сајт Привредне коморе Србије, 1. маја 2020. године, https://pks.rs/vesti/istice-rok-za-poreske-prijave-isplata-minimalca-7-maja-2645)