АТ
У Библиотеци Града Београда 19. октобра приређена промоција поетских остварења из збирки песама Гордане Хашимбеговић „Магија живота“ у издању аранђеловачке „Стварности“ и „Траг“, чији је издавач „Чигоја штампа“ у Београду.
У сусрет 66. Међународном београдском сајму књига, који је почео 21. и трајаће до 29. октобра, у „Уметничкој сали“ Библиотеке Града Београда одржано је књижевно вече пред стотинак поклоника поетског стваралаштва Гордане Хашимбеговић.
Поглед на Библиотеку Града Београда уочи промоције песничког стваралаштва Гордане Хашимбеговић
Богату пословну биографију, коју одликују највише функције у београдском „Металсервису“, „Галеб групи“ у Шапцу и Привредној комори Србије (као секретар Удружења за туризам сарађивала од 2004-2014. године са Драганом Тодоровићем, који је у том периоду био председник Удружења за туризам) Гордана Хашимбеговић је украсила са четири збирке песама: „Живот је затворио круг“ (2016), „Мој аманет“ (2019), „Магија живота“ (2020) и „Траг“ (2023).
Слева: Владимир Димитријевић, Драган Тодоровић, Гордана Хашимбеговић, Драган Марковић, Милан Ђерић и Горан Гогац Филић
Владимир Димитријевић, Горданин школски друг из Седме београдске гимназије, говорио је о вишедеценијском пријатељству са песникињом, читао песме из збирке „Траг“ и казивао своје стихове из младалачких дана. О „Магији живота“ говорио је Драган Тодоровић, власник Издавачке делатности „Стварност“ у Аранђеловцу.
Насловна страна збирке „Магија живота“ и истоимена песма „Магија живота“
-Песникиња живот сагледава шире од већине нас сапетих шаблонима, наслеђем и обзирима. Она би била срећна да се разумевањем уједине породице, народи, религије... Да се над једним њеним стихом неко замисли и озари. И да иза сваког остане траг какав заслужује. Светао је траг ове песникиње и њене стопе су посуте златним прахом – забележили смо речи Драгана Марковића, песника и рецензента збирке песама „Траг“.
Публика уживала у једноипочасовној промоцији поетског стваралаштва Гордане Хашимбеговић
Песник Милан Ђерић надахнуто је казивао стихове Гордане Хашимбеговић и говорио о његовом великом узору Јесењину, а Владимир Филић Гогац, гитариста, складном музичком пратњом наглашавао је песничке метафоре и упознао присутне са намером да и сам објави књигу „Анђео на земљи“, посвећену дечаку – донору, чије срце већ четири године куца у његовим грудима.
Насловна страна збирке „Траг“ и песма „Кад недостајеш“
Лепој атмосфери поетске вечери допринели су водитељ Милан Стокановић, новинар Радио Београда и чланице Београдске филхармоније: Слађана Алексић, виолина и Слађана Гајић, клавир, које су извеле „Романсу“ Петра Стојановића и „Шиндлерову листу“ Џона Вилиамса.
Звуци виолине и клавира употпунили поетску атмосферу у „Уметничкој сали“ Библиотеке Града Београда
-Шест генерација предака Гордане Хашимбеговић, чије је рођено презиме Аћимовић, живели су у Пиносави под Авалом, где и госпођа Хашимбеговић сада живи. Познат је њен родослов бар 250 задњих година и нимало није случајно што је Гордана, као члан Црквеног одбора, дала велики допринос у изградњи Храма „Светог Марка“ у Пиносави, за шта смо јој много захвални – рекао је, између осталог, јереј Дарко Крстић, парох при Храму „Светог Марка“ у Пиносави.
За говорницом - јереј Дарко Крстић, парох Храма „Светог Марка“ у Пиносави подно Авале
Сав приход од продаје књига Гордана Хашимбеговић је наменила Храму "Светог Марка" у Пиносави, а песму „И тишине ћуте на Једрену“ у збирци "Траг" посветила једном ос својих предака, прадеди Живку П. Аћимовићу, из Пиносаве који је погинуо 1913. на Једрену, у 33. години живота. Ево и строфе, по нашем избору, из ове песме:
Када тишине заћуте на Једрену,
то наши мртви војници,
чувају стражи смену,
уморни,
столећима смрзнути, остављени у снегу
у тишини тихују.