ДТ
Одлуком Владе Републике Србије 05 број: 022-5674/2019-2, од 29. августа 2019. године, од пет високих школа струковних студија у Крагујевцу, Аранђеловцу, Трстенику и Крушевцу основана је једна високошколска установа под називом „Академија струковних студија Шумадија“, са седиштем у Крагујевцу.
Одлука Владе је објављена сутрадан, 30. августа 2019. године, у „Службеном гласнику Републике Србије“ број: 62, са следећим садржајем:
„1. Ovom odlukom osniva se visokoškolska ustanova pod nazivom: Akademija strukovnih studija Šumadija (u daljem tekstu: Akademija) sa sedištem u Kragujevcu, tako što se vrši statusna promena spajanja Visoke tehničke škole strukovnih studija u Kragujevcu, Kosovska 8 (u daljem tekstu: VTŠSS), Visoke škole strukovnih studija u Aranđelovcu, Josifa Pančića 11 (u daljem tekstu: VŠSS), Visoke tehničko-mašinske škole strukovnih studija u Trsteniku, Radoja Krstića 19 (u daljem tekstu: VTMSS) i Visoke tehničko-tehnološke škole strukovnih studija u Kruševcu, Kosančićeva 36 (u daljem tekstu: VTTŠSS).
2. Sedište Akademije je u Kragujevcu.
3. Akademija je samostalna visokoškolska ustanova koja u obavljanju delatnosti objedinjuje obrazovni, primenjeno-istraživački i stručni rad, kao komponente jedinstvenog procesa visokog obrazovanja.
Akademija je ustanova koja obavlja delatnost visokog obrazovanja kroz ostvarivanje osnovnih, specijalističkih i master strukovnih studija, iz više naučnih i stručnih oblasti u okviru obrazovno-naučnih polja: Tehničko-tehnološke nauke i Društveno-humanističke nauke.
4. Akademija integriše funkcije svih organizacionih jedinica i stručnih službi u svom sastavu i ima svojstvo pravnog lica sa svim pravima i obavezama u pravnom prometu i prema trećim licima.
Akademija ima visokoškolske jedinice izvan sedišta bez statusa pravnog lica, i to u:
1) Aranđelovcu,
2) Trsteniku,
3) Kruševcu.
5. Akademija ima organ upravljanja - savet, organ poslovođenja - predsednika, stručne organe i studentski parlament.
Utvrđivanje organa, postupak izbora i razrešenja, broj članova kolektivnih organa, nadležnost i druga pitanja u vezi sa organima Akademije, uređuju se statutom Akademije, u skladu sa zakonom.
6. Sredstva za obavljanje delatnosti Akademije obezbeđuju se iz budžeta Republike Srbije i drugih izvora finansiranja, u skladu sa zakonom.
7. Organ upravljanja Akademije je Savet.
Do izbora i konstituisanja Saveta Akademije u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, statutom i opštim aktima Akademije, njegove poslove obavljaće Privremeni savet u sastavu:
1) prof. dr Ivan Mačužić, predsednik;
2) doc. dr Jelena Vučković, član;
3) prof. dr Milan Kocić, član;
4) Biljana Kostić, dipl. pravnik, član;
5) Bosiljka Srebro, dipl. ecc, član.
Imenovanjem Privremenog saveta prestaje mandat organima upravljanja VTŠSS, VŠSS, VTMSS i VTTŠSS.
8. Privremeni savet Akademije:
1) doneće statut Akademije u roku od 30 dana od dana stupanja ove odluke na snagu;
2) doneće godišnji program rada Akademije;
3) doneće opšte akte neophodne za obavljanje delatnosti i funkcionisanje Akademije, u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ove odluke;
4) doneće plan reorganizacije visokoškolskih jedinica izvan sedišta;
5) sprovešće analizu poslovanja;
6) obavljaće i druge poslove iz nadležnosti Saveta utvrđene Zakonom, statutom i drugim opštim aktima.
9. Za vršioca dužnosti predsednika Akademije imenuje se prof. dr Milomir Gašić.
Imenovanjem vršioca dužnosti predsednika Akademije prestaje mandat organima poslovođenja VTŠSS, VŠSS, VTMSS i VTTŠSS.
Vršilac dužnosti predsednika Akademije obavljaće poslove organa poslovođenja: VTŠSS, VŠSS, VTMSS i VTTŠSS, do upisa Akademije u sudski registar.
10. Vršilac dužnosti predsednika podnosi zahtev za izdavanje dozvole za rad u roku od 60 dana od dana donošenja statuta Akademije.
11. Savet, predsednik i stručni organi Akademije i studentski parlament biće izabrani, odnosno imenovani, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, statutom i opštim aktima Akademije, u roku od šest meseci od dana donošenja statuta.
Imenovanjem stručnih organa i studentskog parlamenta Akademije u skladu sa zakonom, statutom i opštim aktima Akademije, prestaje mandat stručnim organima i studentskim parlamentima VTŠSS, VŠSS, VTMSS i VTTŠSS.
12. Studenti VTŠSS, VŠSS, VTMSS i VTTŠSS, upisani na studijske programe zaključno sa školskom 2018/2019. godinom nastavljaju studije na upisanim studijskim programima prema započetom nastavnom planu i programu, uslovima i pravilima studija, u skladu sa zakonom.
13. Do dobijanja dozvole za rad i upisa Akademije u sudski registar, VTŠSS, VŠSS, VTMSS i VTTŠSS nastavljaju izvođenje akreditovanih studijskih programa, u skladu sa važećom dozvolom za rad.
14. Do dobijanja dozvole za rad i upisa Akademije u sudski registar, javne isprave će se izdavati i overavati suvim žigom VTŠSS, VŠSS, VTMSS i VTTŠSS, a potpisivaće ih vršilac dužnosti predsednika Akademije.
15. Danom upisa u sudski registar, Akademija preuzima zaposlene, imovinu, prava i obaveze, matične knjige studenata i sve druge evidencije VTŠSS, VŠSS, VTMSS i VTTŠSS.
16. Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u 'Službenom glasniku Republike Srbije'."
Извор: „Paragraf lex“
Некако тихо, без икаквих одјека у јавности, као да тако нешто скоро никога и не занима, престала је да постоји једина високошколска установа у Аранђеловцу као самостална установа. И то баш уочи великог јубилеја наредне године – 60 година од оснивања (1960 – 2020).
Одлуком о оснивању Академије струковних студија Шумадија предвиђене су бројне активности у прелазном периоду од око седам месеци, јер се после усвајања статута (требало је да буде усвојен до 7. октобра ове године) у наредних шест месеци (до 7. априла 2020) очекује и избор Савета, председника и стручних органа Академије, као и студентског парламента. А услове за избор наведених органа, предвиђених Законом о високом образовању, створиће Привремени савет и вршилац дужности председника Академије усвајањем важних докумената, попут годишњег програма рада Академије и плана реорганизације припојених установа.
Подсетимо, Вишу технолошку школу (под тим називом остала је у сећању већине Аранђеловчана) основао је „Шамот“, као научну установу која ће да изучава стање у индустрији неметала у свету и креира компаративну предност тадашње индустрије неметала (уз „Шамот“ су били: „Индустрија електропорцелана“, „Венчац“ и „Елка“, који су све до 1990. године имали око 7. 500 запослених). Некадашња индустрија неметала је скоро нестала (једино „Венчац“ ради без прекида, после приватизације, али са десет пута мање запослених).
Поверену улогу Виша технолошка школа је у прошлом времену одиграла, а какву ће улогу добити у будућности у оквиру новоосноване „Академије струковних студија Шумадија“ изузетно је важно, па смо се, за почетак, следећим мејлом обратили председнику Привременог савета Академије, проф. др Ивану Мачужићу.
Za gospodina prof. dr Ivana Mačužića od Dragana Todorovića iz Aranđelovca
Dragan Todorović <Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.>
Поштовани господине проф. др Мачужићу,
Уз позивање на Закон о слободном приступу информацијама од јавног значаја ("Службени гласник РС", бр. 120/2004, 54/2007, 104/2009 и 36/2010), у својству издавача медија - Интернет портала "еСтварност" и заступника
Дебатног академског клуба Аранђеловчана у отаџбини и расејању, потребно је да ми Ви, као председник Привременог савета, доставите:
1. копију статута Академије, коју је Привремени савет Академије струковних студија Шумадија требало да усвоји до 7. октобра 2019. године, односно у року од 30 дана од дана ступања на снагу Одлуке о оснивању Академије струковних студија Шумадија (наведена одлука је објављена у "Службеном гласнику РС", број 62, од 30. августа 2019. године, а како је утврђен рок за ступање на снагу од осам дана од дана објављивања, одлука је на снази од 7. септембра 2019. године) и
2. копију захтева за издавање дозволе за рад од стране вршиоца дужности председника Академије проф. др Миломира Гашића, а за шта је рок истекао 7. новембра 2019. године.
Молим и за следеће одговоре, који ће бити објављени на Интернет порталу "еСтварност":`
1. У којој фази израде се налазе годишњи програм Академије, општа акта неопходна за обављање делатности и функционисање, план реорганизације високошколских јединица изван седишта и анализа пословања?
2. Да ли је Академија уписана у одговарајући регистар?
3. Да ли можете да нам пошаљете докторске, магистарске, односно дипломске радове чланова Привременог савета и вршиоца дужности председника Академије, ради објављивања на Интернет порталу "еСтварност"?
Уважени господине проф. др Мачужићу,
Хтео сам да се обратим и проф. др Миломиру Гашићу, вршиоцу дужности председника Академије, али сам на Интернету успео да пронађем само Вашу електронску адресу, па Вас молим да овај мејл проследите и господину проф. др Миломиру Гашићу.
У атачменту достављам основне податке о Издавачкој делатности "Стварност", решењa АПР број: БП 47436/2012, од 17. 05. 2012. године и БМ30/2018, од 17. 01. 2018. године и Одлуку о оснивању Дебатног академског клуба Аранђеловчана у отаџбини и расејању.
Унапред захвалан шаљем поздраве,
Драган Тодоровић
О добијеним одговорима од проф. др Ивана Мачужића, председника Привременог савета Академије, односно од проф. др Миломира Гашића, вршиоца дужности председника Академије, као и о ставовима заинтересоване јавности у Аранђеловцу, правовремено ћемо обавештавати читаоце Интернет портала «еСтварност».