Текст и фото: Огњен Петровић
Аранђеловац: град туризма и угоститељства, коме је свевишњи поклонио чист ваздух, лековиту минералну воду и камен (венчачки мермер и букуљски гранит). Тако је некада описиван наш град.
Данас је у Аранђеловцу у току велики егзодус локалног становништва у потрази за послом и бољим животом. Не одлазе само млади, већ и припадници старијих генерација. Ваздух и лековиту минералну воду још увек имамо, док се венчачком белом мермеру црно пише.
Како зауставити егзодус из Аранђеловца? У протеклих неколико година није отворено ни једно радно место, није доведен ниједан инвеститор са пребивалиштем ван Аранђеловца, а прилика је наочиглед свих нас било. Пре седам година имали смо радна места на длану, али нестручно и неспособно руководство општине Аранђеловац успело је, зарад некаквог њиховог хира, можда очекиване користи или неостварене личне добити, да натера великог инвеститора (који је од 2003. до 2010. уложио 50 милиона евра у реконструкцију и доградњу «Извора») да доведе до раскида уговора (закључен 17. септембра 2012, раскинут 10. августа 2016) о куповини хотела „Старо здање“, „Шумадија“, «Аркада» са отвореним базеном и руинираним зградама до Мишарске улице.
Почетком ове године Радован Милојевић, преко своје фирме „Стублина“ из Стојника, купио је за 1,7 милиона евра «Букуљску нову слатину» у стечају, са свим објектима, наведеним у претходном пасусу, али и још неколико додатних: «Космај» (укњижена својина), «Шкољка» и «Ловачки дом» на Букуљи (оба као спорна имовина). Сви су се понадали да ће нови почетак бити успешнији, да ће све кренути у позитивном смеру (бар од стране општине, која је добила локалног власника/инвеститора). Међутим, само после неколико дана нови власник, Радован Милојевић, решио је да општини Аранђеловац, под сумњивим околностима (јер се јавност пита какав је то општи интерес да се општина бави угоститељством?) препрода хотел „Старо здање“, са «Шкољком» у заједничком «финансијском пакету»!
Претходном власнику руководство општине Аранђеловац правило је проблем са ПДР-ом (планом детаљне регулације) парка Буковичке бање. Одлука о изради тог плана донета је још маја 2013, а коначно је завршен половином 2018. Иако је ПДР одобрен од општинске Комисије за планове, уместо да оде на јавни увид, Општинско веће и одборници СО Аранђеловац су обуставили «израду» урађеног плана 28. новембра 2018. Нису знали ко ће бити нови власник, па кад је прошла продаја у стечајном поступку 28. јануара ове године, одборници су донели одлуку о изради новог ПДР-а, који финансира нови власник!

Много смо изгубили, а најпогубније је што за седам претходних година ништа није урађено, а сад смо могли већ да будемо у врху светских конгресних туристичких дестинација. Ранији инвеститор је планирао да уложи 20 милиона евра у реконструкцију и доградњу хотела“Шумадије” и “Старог здања”, са изградњом приступних саобраћајница, паркинга и уређеним екстеријером, а у нови хотел (депанданс “Извора”, са 300 до 400 смештајних јединица) још 30 милиона евра. Постојао је и динамички план, који је утврдила општина Аранђеловац, и према коме је 2019. године требало да буду реконструисани и изграђени сви наведени објекти.
Отварањем новог хотела и реконструкцијом старих укупно две стотине људи било би запослено: у “Шумадији” 50, “Старом здању” 40 и новом хотелу (на простору отвореног базена и руинираних зграда до Мишарске улице, док би “Аркаде” биле интегрисане у источну фасаду) 110. Буковичка бања би добила нових 660 лежајева, од којих би у „Шумадији“ било 174, „Старом здању“ 74 и у новом хотелу 412.
Ако узмемо у обзир да је хотел „Извор“ прошле године уплатио општини Аранђеловац на име боравишне таксе око педесет хиљада евра, а у укупно плаћеној боравишној такси на територији општине Аранђеловац хотел „Извор“ учествује са 95 одсто, то је само један одличан показатељ колико је неопходно развијати туризам у нашем граду.
Дакле, егзодус може да буде заустављен управо довођењем великих инвеститора у наш град. И то инвеститора који ће улагати свој новац у развој туризма Буковичке бање. Наук из протеклог периода, када смо изгубили великог инвеститора, морамо сви у Аранђеловцу да извучемо, како се нешто слично никада више не би поновило.
Потребно је другачије да почнемо да се понашамо према инвеститорима, јер осим отварања нових радних места и остали грађани, који се баве пословима који су уско везани са туризмом, осетили би бољитак. Трговци у својим радњама продавали би више производа, ресторани и кафићи би остваривали већи промет, а приватни апартмани би са новим бројем ноћења имали већу зараду.

Ето, то је нама у Аранђеловцу потребно да бисмо спречили велики егзодус, који ће нас нажалост довести до озбиљне катаклизме. Потребна су нова радна места, и то за стручне, школоване људе, високог морала и етичких вредности, који су нам изузетно потребни и који су способни да створе квалитетан и дугорочно одржив систем какав овај град заслужује. Свима је више преко главе страначког запошљавања, купљених диплома и разноразних ријалитија и плагијата.
И на крају, цитираћу речи патријарха српског Павла: „Пролазе године и време, а на нама је да се трудимо, не да будемо важни и славни, већ да будемо дорасли времену у коме смо и месту на коме смо. А то зависи од нас, на крају крајева“.